14 C
Скопје

Османи им се заблагодари на гласачите: Историската победа им припаѓа на граѓаните на Косово

Лидерката на иницијативата Смело и кандидатката на движењето Самоопределување за претседател, воедно и вршителка на должноста претседател на Косово, Вјоса Османи, според официјалните податоци на Централната изборна комисија е најгласниот кандидат во историјата на изборите во Косово, откако тие се организираат со отворени листи.

Таа денес на Фејсбук, им се заблагодари на граѓаните за дадената доверба на изборите на 14 февруари, додавајќи дека кога „политичките сили ќе се обединат, тогаш граѓаните со самодоверба ќе ја запечатат довербата“.

Движењето Самоопределување освои 438 334 гласа, додека Османи над 300 илјади. Таа овие бројки ги коментираше со зборовите: „гласот на граѓаните звучеше посилно од кога било досега“.

„Колку и да беше тежок и тежок овој пат, никогаш не нè оставивте сами. Вие бевте и останавте наша најголема моќ, оние кои ни дадоа волја во тешки времиња, ентузијазам и туркаат напред во добри времиња. Нема ништо посвето и нема поважна одговорност од оваа доверба добиена од секој од вас, затоа ќе работиме да ја вратиме за интересот и развојот на земјата преку претставување на сите наши граѓани без разлика. Вашата доверба ќе биде наш водич во овој поглед.“ напиша Османи.

Прочитајте и...  Тотален хаос со вакцинирање во Загреб

Поврзани вести

Министрите за надворешни работи на Г7 во мај ќе одржат состанок со физичко присуство

Слободен печат

Донесена одлука за едностран раскин на Договорот за концесија за ископ на песок во Долно Коњаре

Слободен печат

Српските државјани нема да плаќаат патарини од 15 јуни до 15 август во Македонија

Слободен печат

Меркел бара дијалогот со Русија да продолжи

Слободен печат

Израел и Велика Британија размислуваат за „зелен коридор за патување”

Слободен печат

Во Велес вчера немало нов ковид-случај, денеска регистрирани 36 позитивни

Слободен печат

Остави Коментар