9.2 C
Скопје

Османи и Харадинај-Стубла на видео средба упатија честитки по повод Денот на независноста на Албанија

 По повод Денот на независноста на Република Албанија денеска се реализираше видео средба на министрите за надворешни работи на Северна Македонија, Косово и Албанија, Бујар Османи, Мелиза Харадинај–Стубла и Гент Цакај.

– Упатувајќи срдечни честитки до албанскиот хомолог Цакај, на овој убав настан за државата Албанија и албанските граѓани, министрите Османи и Харадинај-Стубла, искажаа задоволство за степенот на соработка меѓу трите пријателски држави и взаемната посветеност на градење на добрососедски односи, како гаранција за стабилна и просперитетна европска иднина на регионот во целост, соопшти Министерството за надворешни работи.

Соговорниците се сложиле за важноста да се продолжи со позитивниот тренд во односите и соработката, потенцирајќи дека солидарноста, меѓусебното разбирање и поддршката се темели врз кои може да се градат долгорочни хармонични односи и партнерство.

Прочитајте и...  Приведен 46-годишен маж од Прилеп поради обљуба на малолетничка

Поврзани вести

Маричиќ: Сегашната законска рамка дава простор да се испитува потеклото на имот

Слободен печат

Кумановци масовно со пет автобуси на шопинг во Врање

Слободен печат

Заев: Најголемиот ризик од бугарското вето е непотребно потрошеното време

Слободен печат

Законот донесен, статистичарите на „готовс“

Слободен печат

Пожар во центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга

Слободен печат

Шекеринска меѓу 153 глобални лидери потписници на писмото до Бајден за поддршка на политиките за борба против климатски промени

Слободен печат

Остави Коментар