16 C
Скопје

Османи и Димитров ги осудија терористичките напади во Виена

Шефот на дипломатијата Бујар Османи и вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров го осудија синоќешниот терористички чин во Виена, во кој беа убиени четири лица, а 17 се повредени.

-Силно го осудуваме ужасниот напад во Виена и изразуваме сочувство на семејствата на жртвите и солидарност со австрискиот народ. Ние сме покрај вас во овие тешки времиња, напиша Османи на Твитер.

И вицепремиерот Димитров изрази осуда на Твитер за терористичкиот акт.

-Ги читам со неверување и со длабока тага вестите за ужасниот терористички напад во Виена. Стоиме покрај нашите австриски пријатели и од срце го изразуваме нашето сочувство на семејствата на жртвите и на оние кои се повредени. Европските вредности мора и ќе надвладеат, напиша Димитров.

Претходно, осуда за терористичкиот чин во Виена изразија и премиерот Зоран Заев и лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски.

Прочитајте и...  Најмалку 10 мртви во насилните протести во Конго против мисијата на ОН

Поврзани вести

Лажен агент за недвижности 6 пати продал ист стан, агенциите загрижени за својот углед

Слободен печат

Богдановиќ: Новиот закон придонесе да падне мораториумот

Слободен печат

ФОТО | Музеј на „воени трофеи“: Алиев се сликаше покрај шлемовите на убиените ерменски војници

Слободен печат

Повторно рестрикции во водоснабдувањето за сите потрошувачи во Тетово

Слободен печат

Се ограничуваат трошоците на државните функционери за угостителски услуги

Слободен печат

Ангелов оствари средба со синдикални претставници од КСОМ

Слободен печат

Остави Коментар