Османи: Државата има потреба од институција за гонење висок криминал

ДУИ на лидерската средба во петок ќе го застапува ставот дека на државата ѝ е потребна институција за борба против корупција на високо ниво во политиката, што, меѓудругото, е и барање на Европската Унија, изјави денеска вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи.

– Демократската унија за интеграција останува на ставот дека Република Северна Македонија има потреба од институција што ќе биде фокусирана на борба против корупцијата на високо ниво во политиката. Тоа е барање на Европската Унија, тоа е барање на граѓаните, и со таков став ќе се претставиме на лидерската средба – изјави Османи.

Вицепремиерот додаде дека ДУИ останува и на иницијативата за воведување ветинг, оценувајќи дека тоа е потребно меѓу граѓаните да се врати довербата во институциите.

Прочитајте и...  Гутереш предупреди: Мешањето на странски сили во Либија достигна невидени размери

Прочитај повеќе

Реакција на Николоски по двете аудио снимки: Јас едно зборувам тие друго спинуваат

Слободен печат

„Да не го давиме Белград“: Режимот се обиде да манипулира со гневот на демонстрантите со вметнување на провокатори

Слободен печат

Боки 13 пријавил 40 функционери и бизнисмени

Горан Наумовски

Германските фирми зафатени од голема криза: Секоја петта стравува од пропаст

Слободен печат

Гутереш предупреди: Мешањето на странски сили во Либија достигна невидени размери

Слободен печат

Ахмети: Идејата за премиер Албанец потекнува уште пред 11 години

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Протоколите за гласање на изборите се лесно спроведливи и треба да се почитуваат, рече Филипче

Слободен печат

Русија, без сомневање, е партнер кој ветува – ЕУ треба да соработува

Слободен печат

Родителите на деца од школска возраст се враќаат на работа, но не и оние кои имаат деца во градинка

Слободен печат

Филипче: Изнајдено е решение за работа на системот Мој термин на клиниките за лицата со хронични болести и малигно болните

Слободен печат

Договор на коморите на сметководители и проценувачи за промоција на европската легислатива

Слободен печат

Вебер: ЕУ е должна да ги прекине преговорите за членство со Турција

Слободен печат