Османи – Дендиас: Соработката меѓу соседите е апсолутно неопходна и претставува огромен бенефит за граѓаните

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во рамки на работната посета на Атина, оствари средба со неговиот грчки колега, Никос Дендиас, на којашто беше потенцирано дека Северна Македонија се наоѓа пред една значајна фаза во напредокот во интеграцијата во Европската Унија, која до крајот на оваа година се очекува да биде надградена со одржување на Меѓувладината конференција и формалното започнување на пристапните преговори со Унијата, за што Дендиас изрази уверување за несебична поддршка на тој процес.

– Сметам дека испраќаме убава порака со мојата прва средба како министер за надворешни работи овде во Атина, што е одраз на исклучително успешниот напредок на односите меѓу двете земји во изминатиот период. Справувањето со пандемијата КОВИД-19 покажа дека соработката меѓу соседите е апсолутно неопходна и претставува огромен бенефит за граѓаните во двете земји. Сакам да ве уверам дека добрососедските односи претставуваат еден од врвните приоритети на надворешната политика на новата Влада, и ние цврсто сме решени сериозно да се посветиме во насока на продлабочување билатерални односи меѓу Северна Македонија и Грција, не само со имплементација на преземените обврски, туку и со конкретни форми на соработка, водени од заедничката визија за стабилен и просперитетен регион, интегриран во ЕУ, истакна Османи.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Од Министерството за надворешни работи посочија дека за време на разговорот Османи ја потенцирал улогата на експертските комисии за билатералните односи, за кои изразил уверување дека ќе се обезбедат услови за нивна непречена работа и покрај предизвиците од пандемијата.

Прочитај повеќе

Роденденско изненадување во Берлин: Михаел Рот го пречека Димитров со торта и свеќичка (ВИДЕО)

Слободен печат

Решение на Општина Центар: Рок од три дена за отстранување на челичната конструкција пред гостилницата „Аманет”

Слободен печат

Нема закон за вонредна состојба, затоа има разногласие околу уредбите

Весна Тодоровска

ВМРО-ДПМНЕ на мисла да иницира постапка за импичмент на претседателот Пендаровски

Слободен печат

Песков во име на Путин: Тврдењата на Навални се навредливи и неприфатливи

Слободен печат

Иран на секои 23 секунди пријавува нов случај на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

И стар автомобил не може да се купи без кредит

Весна Дамчевска

Меркел: Дипломатијата е решение за проблемите на ЕУ со Турција

Слободен печат

Мишел: Потребна е поголема безбедност и предвидливост за ситуацијата во источен Медитеран

Слободен печат

Важно за читателите на „Слободен печат“!

Слободен печат

Алармантно во Москва, неделно во болница завршуваат по 5.000 заразени од ковид-19

Слободен печат

Македонски офицери ја завршија мисијата во Авганистан и остварија средби со Заев и Шекеринска

Слободен печат