Османи: Билатералната помош од УСАИД изврши огромно влијание врз демократскиот развој на земјава

Градењето на демократијата во нашата земја врз принципите на владеење на правото, слобода, еднаквост, солидарност, како западни вредности и нивното вградување во нашето мултиетничко општество претставува цел кон која се стремиме и работиме долги години со поддршката токму од УСАИД како наш партнер, но и главен центар за распределба на развојната помош.

Ова денеска го истакнал вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи кој се сретнал со в.д. претставникот на Канцеларијата на УСАИД во Северна Македонија, Гречен Биркл, која му го претставила новоименуваниот претставник на Канцеларијата на УСАИД, Ерик Јановски.

Како што информираат од Секретаријатот за европски прашања (СЕП), Османи истакнал дека присуството на УСАИД има оставено неизбришлива трага во остварувањето на стратешките приоритети на земјава- членството во ЕУ и НАТО.

Прочитајте и...  И министерката за правда поднесе оставка по експлозијата во Бејрут

Османи на почетокот на средбата му честитал на Јановски за неговиот мандат и му посакал успешна работа, изразувајќи надеж за продолжување на плодната соработка во повеќе области, при што на Биркл и се заблагодарил за досегашната соработка.

Тој изразил задоволство и благодарност и за успешното таргетирање на американската развојна помош во земјата, во износ од над половина милијарда долари од независноста до денес, со која биле поставени основите на демократскиот и граѓанскиот развој на Северна Македонија.

Во продолжение на средбата соговорниците изразиле уверување дека соработката меѓу Владата и УСАИД ќе продолжи да се реализира согласно потребите и приоритетите на Северна Македонија и во претстојниот период, кој за земјава е клучен во евроинтегративниот процес, се наведува во соопштението од СЕП.

Прочитајте и...  Почнува кампања за прогласување на Осоговските Планини за заштитен предел

Прочитај повеќе

Во куќа во престижен кварт во Париз пронајден труп, таму лежел 30 години

Слободен печат

Трамп се двоуми меѓу две локации за неговата инаугурација за претседателски кандидат на Републиканците

Слободен печат

Авион од Скопје слетал во Финска со 24 патници позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Куомо против отворање на училиштата: Може само ако постои паметен план

Слободен печат

И САД загрижени од ситуацијата во Белорусија

Слободен печат

Руски дипломати протерани од Словачка поради шпионажа, Москва не остана должна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Зибери: Опцијата за 4 смени со 20 минути час ќе биде главен елемент за ширење на вирусот

Слободен печат

САД ја предупредија Србија за ризикот од купување оружје од Кина

Слободен печат

Иран затвори весник кој ја истражуваше вистината за бројот на заразени и мртви од ковид-19

Слободен печат

Противничката на Лукашенко се смета за победничка на изборите во Белорусија: Ќе го докажеме секое кршење на изборните прописи

Слободен печат

Околу 600.000 хотели во светот почнаа да го прифаќаат биткоинот: Може да се резервира и сега

Слободен печат

Во Чикаго масовни грабежи и пукање, над 100 лица уапсени (ВИДЕО)

Слободен печат