Ослободениот руски новинар низ солзи се заблагодари за поддршката – Слободен печат
ВестиПланета

Ослободениот руски новинар низ солзи се заблагодари за поддршката

Ви благодарам за поддршката, рече новинарот по ослободувањето.

Рускиот новинар Иван Голунов низ солзи се заблагодари за поддршката, откако беше ослободен од судското обвинение против него за криумчарење на дрога и пуштен од притвор.

– Ви благодарам за поддршката. Ќе продолжам да работам и да истражувам – рече 36-годишниот новинар, видно потресен, обраќајќи им се на десетиците новинар и симпатизери, кои при вчерашното ослободување го дочекале со аплауз, пренесуваат руските медиуми.

Руските власти вчера ги отфрлија обвиненијата за продажба на дроги против истражувачкиот новинар Иван Голунов, откако беа изложени на притисок од јавноста и новинарската фела.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close