Ослободен со кауција Борис Мазо, осомничен за перење пари

Виенскиот регионален кривичен суд го ослободи поранешниот официјален претставник на руското Министерство за култура, Борис Мазо со кауција од 25.000 евра, забранувајќи му да ја напушти Австрија.

– Лицето е пуштено со кауција од 25.000 евра и забрането му е да ја напушти Австрија. Тој мора да остане на виенската адреса, каде што е регистриран и по потреба да се појави на суд- истакна извор од виенското обвинителство, додавајќи дека Австрија го притворила поранешниот руски претставник на барање на Шпанија.

Шпанската полиција претходно соопшти дека Мазо е приведен во Австрија, додека неговата поранешна сопруга и синот, двајцата руски државјани, се уапсени во Шпанија, кои се сомничат за перење пари.

Прочитајте и...  МИОА: Не е направена дискриминација во обезбедување помош на медиумите погодени од кризата

Прочитај повеќе

Гутереш: Вакцината против коронавирус ќе биде светско јавно добро достапно на сите

Слободен печат

Димитриевски: Убеден сум дека вистината за овој монтиран случај излезе на виделина

Слободен печат

Отворена истрага против полицијата во САД, врз демонстрант фрлија солзавец (ВИДЕО)

Слободен печат

АПЕКС МАКЕДОНИЈА донираше медицинска опрема во вредност од 40.000 евра на Универзитетската клиника за Инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје

Малку беше ифтар, сега и Задушница ќе прави пуздер!

Слободен печат

Во поплави во Јемен загинаа најмалку 16 лица

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанија од 22. јуни ги отвора границите со Португалија и Шпанија

Слободен печат

Истражување: 25% од етничките Албанци не веруваат во ковид-19, а 48% од Македонците сметаат дека е создаден вештачки

Слободен печат

Тедрос: Поради пандемијата прекина вакцинацијата против другите опасни болести

Слободен печат

Од полноќ Австрија целосно ја отвора границата кон Словенија

МИА Агенција

Свештеник од Неготино повикува во петок и сабота цел ден да се посетува храмот!

Слободен печат

Казни за шест лица кои не го почитувале полицискиот час во Ресен

Слободен печат