Ослободен Чан: Дали е овој крај на протестот во Хонг Конг?

Властите во Хонг Конг го ослободија осомничениот за убиство, чиј случај доведе до планови за промена на Законот за екстрадиција, што дополнително поттикна масовни протести во градот.

Како што пренесува „ВВС“, Чан Тонг Каи бил обвинет за убиството на својата бремена девојка во Тајван минатата година и избегал во Хонг Конг. Тој заврши во затвор за перење пари откако повлече пари од нејзината кредитна картичка, а допрва треба да му се суди за убиство.

Но, Хонг Конг и Кина немаат договор за екстрадиција и случајот на Чан беше спомнат кога владата предложи измена на Законот. Откако беше ослободен денес по 19 месеци затвор, Чан (20) се извини на семејството на жртвата и рече дека е подготвен да се предаде на самите тајвански власти. Хонг Конг и Тајпеј се судрија околу трансферот на Чан за да се соочат со обвиненија, а не е јасно што ќе се случи следно.

Прочитајте и...  Неочекуван раст на залихите во САД ја „поткопа“ цената на нафтата

Иако властите во Хонг Конг изјавија дека Чан е слободен да оди во Тајван и да се предаде, тамошните власти сакаат да ја испратат полицијата за да го придружува, што Хонг Конг го одби предлогот.

Предложениот Закон за екстрадиција ќе му овозможи на Хонг Конг да ги екстрадира осомничените на места без договор за екстрадиција, вклучително и Кина, Тајван и Макао. Критичарите на законот стравуваат дека законот ќе ги приведе луѓето на произволен притвор и неправедно судење.

Контроверзниот предлог-закон се очекува да биде официјално повлечен денес, на второ читање во парламентот. Официјалното повлекување може да се случи само откако парламентот ќе ја продолжи работата во октомври, објаснува „ВВС“.

Откако масовните протести го зафатија градот, владата го суспендираше законот во јули. Иако протестите избувнаа заради законот, тие подоцна се проширија во едно продемократско движење.

Прочитајте и...  Света Гора се отвора од 1 јуни: Посебни мерки и ограничен број на посетители

Прочитај повеќе

Поднесена кривична пријава против разрешениот реис Сулејман Реџепи

Слободен печат

Мрачна прогноза на СЗО: Коронавирусот стигнува повторно на есен

Слободен печат

Димитров ја поздрави лидерската улога на Франција за заживување на европската агенда

Слободен печат

САД распишаа награда од три милиони долари за апсење на пропагандистот на ИД

МИА Агенција

Голема потрага по нацистичко богатство: Во Полска скриено злато вредно 1,25 милијарди фунти

Слободен печат

Осуденикот Нинџа ја шокираше јавноста- ослабе до непрепознатливост (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицијата го приведе на испрашување премиерот на Федерацијата БиХ

Слободен печат

Во Велика Британија нови 377 смртни случаи од ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

И Бил Клинтон го посетувал „Островот на оргиите“: Поранешен соработник на Епстајн тврди дека познати личности доаѓале

Слободен печат

Судир на мигранти во БиХ, двајца убиени, повеќе повредени

Слободен печат

Муцунски: За одредување датум за избори потребен е целосен консензус

Слободен печат

ЕП истражување: Жителите на пет земји најмногу пријавиле финансиски проблеми за време на пандемијата

МИА Агенција