19 C
Скопје

Оштетени икони и украдени предмети во црквата Свети Георгиј во Мала Речица

Во тетовската полиција вчера е пријавено дека во црквата Свети Георгиј Победоносец во Мала Речица е извршена кражба и оштетувања на иконите.

– На 21 февруари во 10 часот и 10 минути во СВР Тетово пријавено е дека во периодот од 14 до 21 февруари годинава непознати сторители со употреба на сила влегле во црквата „Свети Ѓорѓија Победеносец” во тетовска Мала Речица, при што оштетиле икони и одзеле неколку предмети. Извршен е увид и се работи на расчистување на случајот, информира Марјан Јосифоски, портпарол на СВР Тетово.

Овој верски објект беше целосно изгорен во 2001 година, а повторно изграден 10 години подоцна.

Прочитајте и...  Нетанјаху: Израел во април ќе ги укине сите мерки против коронавирусот

Поврзани вести

Дел од Скопје утре под сообраќаен режим: Протест од Чаир до Влада

Слободен печат

Патронат на тетовската касарна: Одбележани 77 години од смртта на народниот херој Кузман Јосифовски Питу

Слободен печат

Заев: Пописот ниту ќе даде некому право плус, ниту ќе одземе

Слободен печат

Кина испраќа дополнителни 500.000 дози вакцини на Србија

Слободен печат

Бројот на новороденчиња во Франција падна за 13 отсто во текот на една година

Слободен печат

Заев задоволен: Наплатата на ДДВ е подобрена, преговараме со девет нови странски компании за инвестиции

Слободен печат

Остави Коментар