Оригиналната Лебовиц: Ленон ја молел за насловна, а после неколку часа го убиле

Ана-Лу Лебовиц не ни помислила дека би можела да стане фотографка. Пораснала во големо американско-еврејско семејство преполно со уметници, особено од страната на мајката. Татко ѝ бил воен службеник, па поради таа причина често се селеле. На неа највеќе влијаел периодот кој го поминале на Филипините за време на војната во Виетнам. Тогаш прв пат почнала да ги фотографира локалните жители и воената база.

Кога се вратиле, Ени се запишала на уметничкиот институт во Сан Франциско. Студирала сликарство и сакала да биде наставничка. Но откако земала фотографија како изборен предмет, сфатила дека тоа е нејзината пасија и се префрлила на тие студии. Највеќе ја инспирирале трудовите на Роберт Френк и Хенри Картиер-Бресон.

Уште за време на студиите почнала да работи во новооснованиот музички магазин, „Ролинг стоун“, а веќе на 23 години станала главна фотографка таму и практично ја направила естетиката на магазинот. На таа позиција била десет години и станала позната по интимните фотографии на славните.

View this post on Instagram

Nel 1984, Whoopi Goldberg era una brillante attrice emergente. Incaricata da Vanity Fair di fotografare il giovane talento, Annie Leibovitz venne ispirata da una pièce teatrale della Goldberg in cui scherzava sull'uso della candeggina per schiarirsi la pelle. La Leibovitz decise di servirsi del latte per questo ritratto, dopo che un amico le disse che questo nelle fotografie risultava bianco opaco. Mentre le implicazioni politiche della fotografia erano intenzionali, la posa esuberante della Goldberg non era premeditata: l'attrice scivolò infatti mentre stava entrando nella vasca piena di latte. Di quel momento la Leibovitz disse: "Oh mio dio! Questo è graficamente sorprendente e interessante". #whoopygoldberg #annieleibovitz #milk #blackandwhite #lefotografiechehannofattolastoria #1984 #vanityfair #photo #picsoftheday #smile #notoracism #art #instagram #artist

A post shared by Jocodex (@jocodex) on

Лебовиц во 1975 година била службена фотографка на американската турнеја на „Ролинг стоунс“, но си заминала пред да заврши турнејата, бидејќи сфатила дека станува зависна од дрога.

View this post on Instagram

This is Gallery curator @shawn_waldron with my weekly post of highlights from the collection. ⁣ ————————⁣ While on tour across America with the Rolling Stones in 1975, Christopher Simon Sykes encountered a young photographer named Annie Liebovitz. Annie, now the most famous photographer in the world, had become the tour’s official photographer at Mick Jagger’s request. Still in her mid-twenties and only five years into her photography career, Annie had already created legendary images of John Lennon and other giants of rock. ⁣ ⁣ Leibovitz first encountered ‘Mick and the Boys’ in 1972 on assignment for Jann Wenner’s nascent Rolling Stone magazine. The following year, Wenner nominated the talented 23 year old from Connecticut to became the magazine’s chief photographer, a position she held for ten years. ⁣ ⁣ Life on the road and concert photography proved much more difficult than she had imagined. “The experience is extreme,” she said. “There is a bigness of the performances and then the isolation and loneliness that follow. The band was like a group of lost boys, but their music saved them.” ⁣ ⁣ Jagger and Leibovitz⁣ Christopher Simon Sykes | 50802734

A post shared by Getty Images Gallery (@gettyimagesgallery) on

Снимила многу култни насловни страни, како на пример, насловната со Џон Ленон и Јоко Оно.

Тоа било на 8 декември 1980 година, а Лебовиц всушност сакала да го слика само Ленон, но тој инсистирал и Јоко да биде со него. Ени сакала на некој начин да ја рекреира фотографијата од нивниот заеднички албум „Double Fantasy“, објавен три недели пред тоа, на која тие двајца се бакнуваат. Таа му рекла на Ленон да се соблече и да легне покрај Јоко.

View this post on Instagram

#FOTOdelGIORNO #2ottobre #AnnieLEIBOVITZ #Buoncompleanno alla grandissima fotografa americana Annie #Leibovitz, che oggi compie 70 anni! Conosciuta soprattutto per i suoi ritratti ai personaggi famosi scattati per le riviste #RollingStone e #VanityFair, la festeggiamo oggi con quello che forse è il suo ritratto più famoso: l'ultimo servizio fotografico fatto a #JohnLennon, il giorno prima del suo assassinio. Per saperne di più sulla storia dietro lo scatto: https://expoitalyart.it/yoko-ono-john-lennon-ultima-foto/ Credit foto: John Lennon e Yoko Ono, New York 1980 © Annie Leibovitz #picoftheday #photooftheday #yokoono #lennon #johnandyoko #newyork #rollingstone #portrait #portraitphotography #photography #fotografia

A post shared by Casa dei Tre Oci (@casa.dei.tre.oci) on

„Интересно е тоа што таа сакаше да ја соблече маицата, но ѝ реков да не го прави тоа, иако немав визија како ќе изгледа фотографијата. Тој потоа се склупчи покрај неа и тоа беше многу, многу силно. Изгледаше како да му е ладно и дека се држи за неа. Беше многу возбудливо кога го видовме првиот полароид, а и тие двајца беа ептен задоволни. Џон рече: Совршено ја фати нашата врска. Вети ми дека ова ќе биде на насловната. Го погледнав во очи и се ракувавме“, раскажала Лебовиц.

После пет часа, Ленон бил убиен од страна на Марк Дејвид Чепман.

Кога си заминала од „Ролинг стоунс“ во 1983 година, отишла во „Венити фер“, каде што направила исто така некои од најпознатите фотографии на славните воопшто. Голата и бремена Деми Мур, Вупи Голдберг во када полна со млеко, голиот Силвестер Сталоне во позата на „Мислителот“, првата насловна страна на Кејтлин Џенер после операцијата на полот…

Лебовиц е една од најдобрите и најпознатите фотографи за портрети на современата американска фотографија и е првата жена која имала самостојна изложба во Националната галерија на портрети во Вашингтон.

Ени исто така ја фотографирала и британската кралица Елизабета Втора, а вели дека со месеци се спремала за тоа снимање.

„И реков колку ѝ се восхитувам на Сесил Битон и дека ќе направам сет според неговите фотографии, а таа ми рече: „Мораш да го следиш својот пат, драга“. Беше лута на мене бидејќи донесов толку многу опрема. Наводно има своја фотографка која доаѓа со една вреќичка работи на снимање. Кралицата толку ја сака што ѝ помага да го помести мебелот ако треба. Тоа ми е прекрасно“, рекла Лебовиц.

И покрај тоа што не сака да зборува за својот приватен живот, за неа се знае дека од 1989 – 2004 година била во врска со писателката и феминистичка активистка, Сузан Сонтаг, сè до нејзината смрт.

Ниту една од нив две не сакала да зборува за врската, наводно никогаш не живееле заедно, но покрај тоа што биле во врска, тие и работеле заедно. Патувале низ светот и се обидувале да ги спојат своите професии. Заедно биле и во Сараево за време на окупацијата во 90-те.

Сонтаг починала во 2004 година, а само неколку месеци после тоа починал и таткото на Ени, после што таа паднала во депресија и финансиски проблеми.

Profimedia

Се вратила во нормала по неколку години, а во врска со Сонтаг проговорила дури неодамна.

„Сузан и јас имавме љубовна приказна. Зборовите како „партнери“ никогаш не биле дел од нашиот речник. Бевме две личности кои меѓусебно си помагале низ животот. Најблискиот збор е „пријателка“, рекла Ени, но подоцна признала дека сепак во прашање била интимна врска.

„Викајте нè љубовници. Тој збор ми се допаѓа, звучи романтично. Да бидам потполно јасна, ја сакам Сузан“, изјавила таа за едно интервју.

После нејзината смрт, не е познато дали Лебовиц била во некоја љубовна врска.

Profimedia

Ени има три ќерки. Првата, Сара Камерон, ја родила кога имала 52 години, а близначките Сузан и Семјуел, ги родила сурогат-мајка 4 години по Сара.

Прочитајте и...  Стил на неделата: Татјана Алексиќ, професорка по македонски јазик во гимназијата „Корчагин“

Прочитај повеќе

Готвачот на Наоми Кембел ја откри тајната на „Итал“ исхраната!

Васко Спасоски

Саша Ковачевиќ има афера: Погледнете ја девојката и сè ќе биде јасно! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Албанска телевизија ја зголеми гледаноста на 300 отсто: Презентерките без градник во етер! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Никогаш видени снимки: Погледнете како реагира Новак Ѓоковиќ кога на четири години го добил првиот рекет (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Нивес се пофали со фризурата, но сите гледаа малку подолу: „И да си келава, ќе ми беше сеедно!“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Мајли Сајрус ги покажа стомачните мускули, но упати силна порака против расизмот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Боли глава од оваа сума: Погледнете за колку пари Кристијан Голубовиќ влегува во „Задруга“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Владо Георгиев наполни 44 години, а има само една желба која не се однесува на него! (ФОТО)

Васко Спасоски

Семјуел Л. Џексон го навреди Трамп: Невозможно е тој се*ко да е скриен во подрум!

Васко Спасоски

Луна пред татко ѝ ги покажа голите гради, а нему му падна доста непријатно (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Бикините на Памела Андерсон и стојат многу подобро отколку на 20 годишни девојки! (ФОТО)

Васко Спасоски

Таа беше прогласена за најубавата жена во светот, но фановите сепак сметаат дека имала мала помош: Бела Хадид повторно критикувана поради естетските зафати (ФОТО)

Слободен Печат