10.8 C
Скопје

Организаторот на Ролан Гарос во паника, можно е повторно одложување на грен слем турнирот

Тениската федерација на Франција е во паника поради вториот годинешен грен слем турнир, Ролан Гарос кој треба да се одржи од 24. мај до 6. јуни, дека втора година по ред може да биде одложен.

Организаторите на Ролан Гарос стравуваат дека евентуалното продолжување на карантинот може да го загрози одржувањето на грен слем турнирот.
– Доколку ни кажат дека мора да останеме во карантин два месеци, ќе мора да преземеме неопходни мерки, а најлошата ќе биде откажување на турнирот иако не се обидувам да помислам на такво нешто – изјави Жил Моретон, претседателот на тениската федерација на Франција.

Моретон истакна дека од ширењето на коронавирусот ќе зависи и дали ќе има гледачи на терените на Ролан Гарос.
– Разгледуваме многу сценарија за Ролан Гарос 2021, а имаме многу. Единствено што не можам да замислам е дека ќе имаме полни трибини. Може да се случи Ролан Гарос да се игра без публика, но и да има одреден број навивачи на трибините – додава Моретон.
Минатата година поради пандемијата на коронавирусот, Ролан Гарос наместо во стандарниот пролетен термин, се играше на есен (27 септември – 11 октомври), а титулата ја освои Рафаел Надал.

Поврзани вести

Кои се најпознатите прекари на фудбалерите: Трактор, психо, пирана, пират….

Слободен печат

Челси му се реваншира на Лестер за поразот во ФА Купот и го остави да виси за ЛШ

Слободен печат

Црвена звезда на чекор до титулата во АБА лигата, неверојатен натпревар во Белград

Слободен печат

Официјално: Бензема по шест години повторно во француската репрезентација

Слободен печат

ЕСПН ќе снима документарец за најомилениот кошаркар во НБА, „џинот“ Бобан Марјановиќ

Слободен печат

ВИДЕО: Голчиштето на Кавани недоволно за победа на Јунајтед, нов триумф за Алиоски и Лидс

Слободен печат

Остави Коментар