Организацијата на Американски Држави вклучена во пучот во Боливија

Боливискиот претседател Ево Моралес денеска ја обвини Организацијата на Американски Држави (ОАД) дека имала директна улога во државниот удар што доведе до неговата оставка на местото претседател на Боливија.

-Многу верував во ОАД, им кажав да ги пребројат гласовите. За жал, ОАД се приклучија кон државниот преврат, рече Моралес за колумбиската телевизија, пренесен од Тасс.

Претседателските избори во Боливија беа оддржани на 20 октомври и во нив победи Моралес, прогласувајќи победа уште по првиот круг од гласањето, но по пребројувањето на гласовите неговиот главен ривал Карлос Меса не ги призна резултатите и почна со организирање пртотести.

Оставката на Моралес ја побара војската, опозицијата и бизис унијата, што тој и го направи на 10 ноември, опишувајќи ги настаните во земјата како организиран пуч.

Прочитајте и...  Мисајловски од Куманово: Обнова насекаде и за сите

На 12 ноември Моралес со авион побегна во Мексико каде побара и веднаш доби политички азил.

Прочитај повеќе

Анкета: Германците поддржуваат построга политика за доделување азил

Слободен печат

Цената на акциите на азиските берзи на највисоко ниво последниве пет месеци

Слободен печат

Израелски министер повика за повторно воведување на карантин

Слободен печат

Обвинение за противправно лишување од слобода на државјанка на Италија​

Слободен печат

Планинар се изгубил на Шар Планина, најден утрово во бачило

Слободен печат

Вакцината против Ковид-19, кога ќе биде готова, ќе дојде и во земјава, има 15 потенцијални производители

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Избирачките одбори во Аеродром спремни за денешното гласање (ФОТО)

Слободен печат

Во мај речиси 100 процентен пад на бројот на туристи

Слободен печат

Ситуацијата во Албанија е загрижувачка: За првпат троцифрен бројот на новозаразени од Ковид-19

Слободен печат

Рекордна задолженост на нафтените компании

Слободен печат

Околу 80 проценти од новозаразените во Рим се позитивни случаи од странство

Слободен печат

Рецесијата се продлабочува – можен распад на Еврозоната?

Слободен печат