Орбан: Повеќе Балатон, помалку Јадран

Мерките за заштита од увоз на коронавирус во Унгарија од странство мора да бидат во сила, изјави премиерот на Унгарија Виктор Орбан, додавајќи дека секој нов случај на зараза во земјата може да се поврзе со пристигнувања од странство.

Во интервју за унгарското радио, по повод зголемувањето на бројот на заразени лица во неколку соседни земји, како Хрватска, Србија, Романија и Словенија, тој рече дека „Унгарија е безбедна”, но потребни се мерки за заштита за да се спречи увоз на вирусот од странство.

Тој додаде дека Унгарија ќе мора да се соочи со уште едно заострување на епидемиолошките правила во земјата.

– Повеќе езерото Балатон, помалку Јадран. Тогаш епидемијата може да се држи под контрола, рече Орбан.

Прочитајте и...  Јапонската компанија „Фуџифилм“ има лек кој го намалува времето на лекување на коронавирус

Тој додаде дека Унгарија вовела мерки за следење на ситуацијата какви што презела Австрија, кои вклучуваат карантин, тестирање и контроли на границата.

Прочитај повеќе

Почина Жилиет Греко, икона на француската шансона

Слободен печат

Протест во Грција: Блокираа автопат во знак на револт за сместување на мигранти во локален хотел

Слободен печат

ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Слободен печат

Џон Јовановиќ: Почнува нова ера во односите меѓу Србија и САД

Слободен печат

Курц: Откажан годишниот бал во виенската опера поради ковид-19

Сашко Димовски

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2021 година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Бараме независен јавен обвинител и одговорност за незаконски прислушуваните разговори

Слободен печат

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Богат „лов“ на британската полиција: Запленет тон кокаин од „А“ класа во вредност од 128 милиони долари

Слободен печат