20.8 C
Скопје

Орбан: Полска, Италија и Унгарија ќе се обидат да ја реорганизираат европската десница

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека наскоро ќе разговара со десничарски политичари во Полска и Италија со цел формирање нова политичка сила во Европската унија (ЕУ).
Во интервју за унгарското радио, Орбан рече дека е во контакт со полскиот премиер Матеуш Моравиецки и поранешниот италијански министер за внатрешни работи Матео Салвини, чии партии се идеолошки блиски со Фидес, партијата на унгарскиот премиер.

– Полска, Италија и Унгарија ќе се обидат да ја реорганизираат европската десница, ќе разговараме наскоро и ќе планираме за иднината, рече Орбан.

Изјавата на унгарскиот премиер доаѓа еден ден откако неговата партија објави дека официјално ја напушта Европската народна партија (ЕПП).

Многу членови на ЕПП претходно водеа кампања за протерување на Фидес поради неговите антиевропски ставови и потези и беа оценети како кршење на основните европски вредности.

На почетокот на март, Фидес се повлече од парламентарната група на ЕПП во Европскиот парламент, осудувајќи го усвојувањето на реформата на статутот на таа политичка групација. Измените и дополнувањата на овие внатрешни правила треба да овозможат суспензија или исклучување на целата национална делегација од парламентарната група на ЕПП. 

Поврзани вести

Баран од Интерпол за убиство на полицајци: Разбојник од Албанија извадил македонски пасош со украден идентитет

Слободен печат

Бајден: ,,Кралицата ме потсети на мојата мајка“

Слободен Печат

На инфективните оддели се лекуваат 99 пациенти со ковид-19

Слободен печат

Тешко повреден пешак во Скопје

Слободен печат

Двајца повредени во сообраќајка под скопско Кале

Слободен печат

Столтенберг: Членството на Северна Македонија и Црна Гора е доказ дека вратите на НАТО се отворени

Слободен печат

Остави Коментар