19 C
Скопје

Орбан: Нема источни или западни вакцини, туку само добри или лоши

Унгарскиот премиер Виктор Орбан синоќа изјави дека државите мора да набават вакцини што е можно побрзо и во што поголеми количества, без разлика дали тие доаѓаат од истокот или од западот.

Во онлајн интервјуто за германскиот портал „Фокус”, а по повод одлуката на Унгарија да ја купи руската вакцина „Спутник V”, Орбан кажа дека задача на политичарите во пандемијата е да преземат одговорност и да го заштитат здравјето и животот на граѓаните.

-Затоа што оние кои ќе купат време можат да спасат животи и да си ја повратат слободата, рече унгарскиот премиер.

Орбан истакна дека нема „источни или западни вакцини, туку само добри или лоши”, пренесе унгарската агенција МТИ.

Тој додаде дека набавката на вакцини и затегнатите односи меѓу ЕУ и Русија може да се сметаат за одделни прашања.

Прочитајте и...  „Руле турс“: Основен проблем во патничкиот транспорт беа дивите превозници

-Објективно гледано, јасно е дека Источна Европа развила култура на вакцинација за време на комунизмот, што доведе до искоренување на вирусот во Источна Европа многу порано отколку во Западна Европа, каде руската вакцина не беше прифатена од идеолошки причини, рече Орбан.

Во врска со централизираната програма за набавка на вакцини во ЕУ, унгарскиот лидер кажа дека е јасно оти станува збор за погрешна одлука.

-САД, Велика Британија, Израел, па дури и Србија се далеку пред нас земјите-членки на ЕУ, рече Орбан, додавајќи дека сега е предоцна да се смени тој курс.

Поврзани вести

„Зелен фронт против мали хидроцентрали”: Проблемите со водоснабдување во Тетово се последица на градењето на шарските реки

Слободен печат

Блинкен утре во „виртуелна посета” на Мексико и Канада

Слободен печат

Дел од Скопје утре под сообраќаен режим: Протест од Чаир до Влада

Слободен печат

Патронат на тетовската касарна: Одбележани 77 години од смртта на народниот херој Кузман Јосифовски Питу

Слободен печат

Заев: Пописот ниту ќе даде некому право плус, ниту ќе одземе

Слободен печат

Кина испраќа дополнителни 500.000 дози вакцини на Србија

Слободен печат

Остави Коментар