Орбан „му го чува грбот“ на Додик: Додека сме ние на власт во Унгарија, нема санкции

милорад додик и виктор орбан
Милорад Додик и Виктор Орбан / EPA-EFE/SZILARD KOSZTICSAK HUNGARY OUT

Министерот за надворешни работи на Унгарија Петер Сијарто, денеска во херцеговскиот град Требиње изјави дека претседателот на Република Српска, Милорад Додик, нема да биде на ниту една листа на санкции додека во Унгарија владее актуелната власт на Виктор Орбан.

„Оние кои сакаат да се воведат санкции во регионот на Западен Балкан се обидуваат да сокријат колку им е непознат овој регион. Тие луѓе се неспособни да ја почитуваат волјата на луѓето што живеат на Балканот“, изјави Сијарто по средбата со Додик.

Според министерот, политичките лидери на Балканот „не добиле награда на лото па да бидат претседатели, туку беа избрани на избори“ и подвлече дека оние кои сакаат да воведат санкции против Додик не сакаат да ја почитуваат волјата на граѓаните на РС.

Во Сараево, Сијарто разговараше со високиот меѓународен претставник во Босна и Херцеговина, Кристијан Шмит, за состојбата во таа земја и нејзиниот пат кон евроатлантските интеграции.

Доделувањето кандидатски статус на БиХ е уште еден доказ за посветеноста на ЕУ кон БиХ и очекувам домашните актери да одговорат на предизвикот и да ја искористат можноста што им се дава за да го забрзаат напредокот на БиХ на овој пат за доброто на граѓаните, рече Шмит по состанокот.

Тој рече дека меѓународната заедница очекува „упорност, посветеност и интензивни напори“ од политичките лидери во Босна и Херцеговина на овој пат.

Шмит додаде дека меѓународната заедница со големо внимание ќе се справи со предизвиците кои претставуваат закана за мирот и стабилноста на БиХ и со реформите постигнати досега, објави ОХР.

Тој ѝ се заблагодари на Унгарија за континуираната поддршка на Босна и Херцеговина, работата на ОХР и мандатот на високиот претставник во согласност со Дејтон, се вели во соопштението од Канцеларијата на Шмит.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот