Орбан ја користи кризата со коронавирусот за да ги прошири своите ингеренции

Унгарскиот Парламент денеска ќе го разгледува нацрт-законот со кој на Орбан му се овозможува да владее со уредби на неопределено време.

Премирот на Унгарија, Виктор Орбан ја користи кризата со новиот коронавирус за да ги прошири своите ингеренции со нов закон, со кој може да ја продолжува вонредната состојба на неодредено време.

– Новиот закон содржи и одредби, со кои Орбан би можел  да ги ограничи давателите на информации и кога не е вонредна состојба, предупредуваат аналитичарите од сајтот „Еуроинелиџенс” (Eurointelligence.com).

Унгарскиот Парламент денеска ќе го разгледува нацрт-законот со кој на Орбан му се овозможува да владее со уредби на неопределено време.

Парламентот може да ја укине вонредната состојба со мнозинство гласови, но партијата на Орбан, Фидес и Христијанско-демократската народна партија (КДНП) имаат двотретинско мнозинство во Парламентот, што значи дека премиерот има „одврзани раце”.

Прочитајте и...  „Пржи“ дронови во лет: Американската морнарица го доби своето најсилно ласерско оружје(ВИДЕО)

Во анализата се истакнува дека Орбан ги користи истите методи за да ја прошири својата моќ како што прават фаистичките диктатори. Новиот закон би овозможил суспензија на поединечни закони, отстапување на законските одредби или преземање на други вонредни мерки.

Новиот закон предвидува од три до осум години затвор за тие што ја кршат наредбата за изолација или карантин. Предвидена е и затворска казна од три до пет години за тие што шират дезинформации кои можат да предизвикаат паника.

„Еуроинелиџенс” наведува дека унгарската армија минатат недела испраќаше униформирани тимови за контрола на поединечни приватни компании. Додека Министерството за одбрана соопшти дека армијата треба да ги обезбедува клучните индустрии, како транспортот, телекомуникациите и здравството.

Прочитајте и...  Џон Ли: Во Хонгконг се зголемува тероризмот

Орбан во радио-емисија изјави дека во случај ако национализацијата е неопходна, војската и полицијата ќе мора да се присутни во тие компании.

Опозициската партија Јобик протестираше, истакнувајќи оти компаниите може да бидат обврзани да продолжат со прпоизводството, но оти законот не предвидува присуство на армијата.

Ако законот не добие поддршка од опозициските партии, недела подоцна може да го изгласа дво-третинското мнозинство на Орбан, потенцира „Еуроинелиџенс”.

Прочитај повеќе

Албанија од 1 јуни ги отвора границите со соседите и хотелските плажи

МИА Агенција

О’Брајан: САД ќе воведат санкции за Кина доколку го примени законот за Хонгконг

МИА Агенција

Од среда почнува предвремена исплата на мајската пензија

МИА Агенција

Здравствениот систем во Чиле е пред колапс

МИА Агенција

Филипче: Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат

Горан Наумовски

СДСМ: Владата продолжува со заложбите за поголема помош на граѓаните

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Џон Ли: Во Хонгконг се зголемува тероризмот

МИА Агенција

Сименсон: Излезот на САД од СЗО е незамислив

МИА Агенција

Зоран Рујак, археолог: И покрај обемните истражувања, постои потреба од доистражување на Цареви кули

МИА Агенција

Хан: Западен Балкан и припаѓа на Европа

МИА Агенција

Првпат ниту еден новозаразен од Ковид-19 во Косово

МИА Агенција

Повторно раст на новозаболени од Ковид-19

МИА Агенција