-3 C
Скопје

Орбан и порача на ЕУ: Унгарија нема да стане земја на имигранти

Унгарскиот премиер Виктор Орбан им порача на лидерите на ЕУ дека Унгарија нема да стане „земја на имигранти”.

Орбан изјави дека Европската унија верува дека владеењето на правото го следат само оние земји кои се за миграцијата и кои се подготвени да се претворат во земји на имиграција, нагласувајќи дека Унгарија ќе се спротивстави на тоа.

-Унгарија ќе се спротивстави на тоа и ние нема да прифатиме финансиски притисоци. Нашата позиција е цврста, изјави Орбан за државното радио.

Според него, ЕУ треба да се фокусира на обезбедувањето на потребните средства за земјите-членки, на кои тие им се потребни.

Тој оцени дека условеноста со почитување на правата не треба да биде услов за одвојување пари од Фондот за помош и оцени дека зад тоа стои американскиот бизнисмен со унгарско потекло, Џорџ Сорос.

Прочитајте и...  Лидерите на ЕУ побараа поголема солидарност со Западен Балкан за поделба на вакцините

-Сорос уште во 2015/2016 година прераспореди дека земјите кои не сакаат да прифаќаат мигранти треба да бидат финансиски казнети. Прифаќањето на сегашниот предлог на ЕУ би значело дека дел од нашиот буџет може да биде одземен ако одбиеме да прифатиме мигранти, рече Орбан. 

Поврзани вести

Фон дер Лајен: Западен Балкан ќе ги добие ветените вакцини најбрзо што може

Слободен печат

Лидерите на ЕУ заклучија: Границите остануваат отворени, но се воведуваат рестрикции за патувањата

Слободен печат

Зошто Твитер трајно го суспендираше профилот на Трамп: Хронологија на сите навреди во последните 6 години

Слободен печат

Швајцарија веќе нема да биде неутрална? Државата покрена кампања после која ништо нема да биде исто

Слооден печат

Фолскваген може да заработи казна од над 100 милиони евра за неисполнување на целта на ЕУ за емисија на гасови

Слободен печат

Бајден: Следниот месец во САД ќе има 500.000 починати од ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар