-2 C
Скопје

Орбан го поддржа Мицкоски: Би сакале како победник да го видиме ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Познато ни е дека Вие сега сте исправени пред донесување на важна одлука се подготвувате за важни избори. И ние ги следиме овие работи бидејќи не ни е се исто со каков ќе биде резултатот на овие избори, вели преку видео-обраќање унгарскиот премиер Виктор Орбан.

– Ние со Вас судбински сме поврзани. И покрај тоа што ние сме веќе внатре во ЕУ, а вие се уште надвор од неа историите на унгарскиот и македонскиот народ во минатото често пати беа поврзани. Можеме многу да помагаме едни на други. Ние на Вас но и Вие на нас. Од таа причина не е се исто на претстојните избори во Македонија каков резултат ќе постигнат нашите пријатели, рече тој.

Прочитајте и...  Борел: САД мора да го заземат своето место како „мотор на светот" и да помогнат во борбата со ковид-19

Орбан во видеото вели дека изборот е на македонскиот народ за себе да одбере влада која „ќе ви дава повеќе од досегашната влада на власт”.

– Сепак, ние тука во Унгарија навиваме за нашиот пријател Мицкоски и би сакале како победник да го видиме ВМРО-ДПМНЕ бидејќи во борбата против миграција заедно со нив изградивме таква соработка базирана на национална гордост, а со цел на одбрана на нашите семејства и слободата, која ни влева доверба по прашањето на иднината. Веруваме дека ќе имаат добар настап и се надеваме дека вие ќе ги поддржите и Македонија ќе добие влада со која во годините што ни претстојат ние Унгарците добро ќе соработуваме и заедно ќе градиме поубава иднина и на која влада ќе можеме ќе можам и јас лично да пружиме помош со цел што побргу да станете земја членка на Европската Унија, вели Орбан во видео-обраќањето.

Прочитајте и...  Темелно чистење на Белата куќа пред доаѓањето на новите станари

Поврзани вести

Град Скопје: Водно ги исполнува критериумите за заштитено подрачје во V категорија

Слободен печат

Д-р Босилков: Потребна е хиперлокација на политиката која би создала повторна блискост помеѓу луѓето

Слободен печат

Работел по 18 часот, внатре затекнати 10 гости и газдата: Затворен угостителски објект во Куманово

Слободен печат

Во Милано од денеска е забрането пушење на јавни места

Слободен печат

Казни за сообраќајна недисциплина во главниот град: За брзо возење – 42, без дозвола – 36, за зборување на мобилен – 24

Слободен печат

По Орбан, Мицкоски на средба и со Јанша во Љубљана: Светот оди напред, ние молиме за вакцини

Слободен печат

Остави Коментар