Орбан: Доколку Турција ги пушти бегалците, ќе употребиме сила

Унгарија ќе употреби сила долж својата јужна граница со Србија, за да ги заштити границите на Европската унија, доколку Турција ја реализира заканата дека ќе ги пушти бегалците од Блискиот исток кон Европа, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Според него, во моментов над 90 илјади луѓе се обидуваат по секоја цена да влезат во земјите од унијата користејки ја илегалната ,,балканска рута”, додавајки дека нивниот број наскоро ќе ја помине бројката од 100 илјади.

Орбан предупреди дека актуелната ситуација во Сирија наскоро ќе има последици и врз Унгарија која ја контролира јужната граница на Европската унија.

Турција неодамна се закани дека ќе ја отвори вратат и ќе дозволи бегалците кои се наоѓаат во камповите во Турција да тргнат кон Европа , доколку унијата продолжи да ја критикува Анкара и да ја става во негативен контекст турската воена операција во Сирија.

Прочитајте и...  „Ако затворите на Задушница, тешко вас!“

Во бегалските кампови во Турција во моментов се наоѓаат околу 3, 6 милионин бегалци од земјите зафатени со војна од Блискиот исток , Азија и Африка.

Унгарскиот премиер пак повтори дека наместо ЕУ да ја критикува Анкара, треба да обезбеди финансиска помош за Турција, да помогне во повтроната изградба на сиријските градови и во нив да ги врати и насели мигрантите и бегалците.

Во спротивно, тие луѓе ќе завршат во Европа, а Унгарија е со поинаква политика во однос на бегалците со другите европски држави кои не се наоѓаат на балканската мигрантска рута ипрактично не се засегнати од бегалскиот бран.

Оваа изјава на Орбан доаѓа во пресрет на најавената постеа на турскиот претседател Реџеп Таип ердоган на Будимпешта.

Прочитајте и...  САС на МПЦ-ОА ги повикува верниците да ги почитуваат мерките за заштита за Духовденската задушница

Прочитај повеќе

Османи: Владата на Хоти не ја претставува волјата на граѓаните на Косово

МИА Агенција

Слободен печат на Инфективна клиника: Коронавирусот постои и никој не е имун на него (ФОТО+ВИДЕО)

Општина Карпош: Граѓаните да бидат спокојни, завршено е времето кога ДУП – овите се носеа на сила

Слободен печат

Белгија од понеделник ги отвора границите и угостителските објекти

МИА Агенција

Комисијата за заразни болести влезе во вртлогот на партиското препукување меѓу власта и опозицијата

Во Куманово 12 новозаразени со ковид-19, од кои 10 се од Липково

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Турција: Уапсени 29 активисти кои го осудиле насилството во САД

Слободен печат

Американски крисници колективно го тужат Гугл и бараат пет милијарди долари

Слободен печат

Интензивно се гради браната „Конско“, досега 60 отсто од изградбата е завршена

Слободен печат

Силно невреме ја погоди Хрватска, падна град со големина на лешник, ги забели улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Митко Јанчев: Несовесните поединици кои не ги почитуваат мерките се тинејџери

Слободен печат

ЕУ го поздрави формирањето на нова Влада на Косово

МИА Агенција