Опуштено како по дома – Австриски министер во чорапи се прошета низ парламентот (ФОТО) – Слободен печат
ВестиПланета

Опуштено како по дома – Австриски министер во чорапи се прошета низ парламентот (ФОТО)

Блимел за време на вчерашната седница излезе од пратеничките клупи и одеше во тиркизни чорапи, боите на неговата Народна партија (ОВП).

Министерот за европски прашања од Австрија, Гернот Блимел, во парламентот предизвика модна, но и политичка бура, бидејќи низ собраниската сала се прошета без чевли, односно по чорапи.

Блимел за време на вчерашната седница излезе од пратеничките клупи и одеше во тиркизни чорапи, боите на неговата Народна партија (ОВП).

Кај опозициската Социјалдемократска партија (СПО) ова предизвика големо разочарување.

„Дали вашата политика ве извади од чевлите, господине министер Блимел“, напишаа од СПО на „Твитер“ и порачаа дека министерот треба да се срами од таквото однесување.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close