3 C
Скопје

Општина Тетово со втор јавен повик за субвенции за инвертери: Средства има за 89 домаќинства

Општина Тетово попладневно објави втор јавен повик на кој граѓаните ќе може аплицираат за субвенции за набавка на инвертер-клима уред. Ваква бенефиција, согласно буџетските можности, ќе добијат 89 домаќинства.

– Само едно лице по  домаќинство (станбен објект) може да поднесе едно барање за добивање на надоместок при што барањето може да опфаќа еден или повеќе уреди, но барателот мора да ги исполни условите од јавен повик за сите уреди, да предаде онолку печки колку што ќе набави уреди и надоместокот на трошоците направени при набавка на сите уреди нема да надмине повеќе од 62.000 денари, со вклучен и пресметан персонален данок на доход по домаќинство кој се исплаќа преку Општина Тетово, се наведува во јавниот повик.

Прочитајте и...  Министерката Шахпаска: Правните механизми за регулирање на работните односи во услови на пандемија предизвикана од КОВИД 19

Информации за потребната документација се објавени на интернет страницата на Општината. На 11 август во 2020 година. Општина Тетово го објави првиот јавен повик до граѓаните за пријавување за субвенциорнирање за набавка и монтирање на инвертер клима уреди, согласно владината одлука од декевмри во 2019 година за спроведување на мерки за унапредување на животната средина.

Поврзани вести

СЗО: Рекордни 96.000 луѓе починаа од коронавирус во светот за една недела

Слободен печат

Европол: Совладан најопасниот малициозен софтвер во светот

И.И.

Пробиштипското село Турско Рудари на нозе: Жителите на протест против изградба на мини хидроцентрала

Слободен печат

Несекојдневна глетка во Собранието: Мир и спокој меѓу пратениците

ММФ: Стимулациите на Бајден можат да го зголемат БДП на САД за пет отсто за три години

Слободен печат

Кипар ќе започне со постепено намалување на рестриктивните мерки

Слободен печат

Остави Коментар