Општина Охрид: Ако има судир на интереси ќе се постапува по Закон – Слободен печат
ВестиМакедонија

Општина Охрид: Ако има судир на интереси ќе се постапува по Закон

Од Општината велат дека јавната набавка за ангажирање на градежна механизација е се уште во тек.

Врз основа на јавниот интерес во врска со Огласот за јавна набавка за Ангажирање на градежна механизација за спроведување на административно управни акти за рушење на дивоизградени објекти, кој Општина Охрид го објави на 28-ми јуни 2019 година, Ве информираме дека постапката за јавна набавка е се уште во тек.

Оваа постапка за јавна набавка, како и сите други, се спроведува согласно со Законот за јавните набавки („Службен весник на Република Македонија“ бр.24/2019) и важечките подзаконски акти, а право да достави понуда има секое заинтересирано физичко или правно лице или група такви лица, вклучувајќи ги и сите привремени здружувања, кои на пазарот или во постапката за јавна набавка го нудат предметот на набавка

Во текот на вчерашниот ден од страна на Комисијата за јавната набавка во Општина Охрид беше извршено отворање на понудите. Следува евалуација на понудите, во која треба да се утврдат способностите на економските оператори и причини за исклучување од постапката. Доколку во текот на евалуацијата на понудите се утврди одреден судир на интереси, ќе се постапки согласно предвидените законски процедури.

Газдата на дивоградбата кај Чинарот конкурирал на тендерот за фирма која ќе ги руши дивоградбите во Охрид

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close