Општина Кисела Вода врши дезинфекција на повеќе локации

Општина Кисела Вода врши дезинфекција на сите улици, јавни површини, на урбаната опрема, детските игралишта, пред поголемите маркети каде има поголема фреквенција на движење, на автобуските постојки…
Мобилни тимови организирани од Општината вршат прскање за дезинфекција со цел превенција и заштита на здравјето на луѓето од коронавирусот. Се работи во сите месни и урбани заедници, опфатени се и просториите на Општината.
Од Општина Кисела Вода потсетуваат дека претходно, во соработка со Центарот за јавно здравје, се спроведе и голема акција за дезинфекција во сите градинки, основни и средни училишта, лоцирани на територијата на оваа локална самоуправа.
Во рамки на работните активности за превенција и заштита на здравјето на граѓаните од коронавирусот,  Општина Кисела Вода заедно со Град Скопје, тимовите на Црвениот крст и хуманитарната организација „Св. Спас”, организираа можност за бесплатна сервисна помош за лицата со попреченост или инвалидност, лицата во самоизолација, повозрасните лица и сите останати жители со одредени хронични болести. Тие секојдневно за своите потреби, за набавка и достава на прехранбени производи, лекови и средства за лична хигиена, во временскиот период од 8:30 до 12:30 часот, можат да ги контактираат тимовите кои имаат задача бесплатно да им помагаат.
Доставата е бесплатна, а за набавката граѓаните треба да издвојат финансиски средства.
За повикување на мобилните тимови на цела територија на Општина Кисела Вода, граѓаните можат да се јават на следните телефонски броеви: Црвен крст Кисела Вода:  070/379-456  и 02/3211-417.

 

Прочитајте и...  Објавени правилата од протоколот за запишување на првачињата (ФОТО)

Општина Кисела Вода соопшти дека веќе е во контакт со Советот на стопанственици од овој дел на Скопје и апелира до нив да ја покажат својата општествена одговорност и да излезат во пресрет на граѓаните согласно своите можности.

-Апелираме и до сите граѓани да ги почитуваат препораките дадени од Владата и Министерството за здравство за правилна домашна изолација и одговорно однесување, се вели во соопштението од Општина Кисела Вода.

Прочитај повеќе

Тимоние: Потребна е политичка одлука за изборите

МИА Агенција

Протести против расизмот и во Канада

МИА Агенција

Филипче: Продолжуваме да го зајакнуваме јавното здравство

Слободен печат

Реакција на Ивица Дачиќ откако Приштина забрани увоз на стока без натпис „Република Косово“

Горан Наумовски

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 400.000

МИА Агенција

Трамп: Ова е само почеток, ќе летаме и на Марс

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Казнети 673 граѓани за не носење лична заштита на лице

Слободен печат

Повторно отворена џамијата Ал-Акса

Продолжуваат судирите меѓу демонстрантите и полицијата ширум САД

МИА Агенција

Протести против расизмот низ цела Америка

МИА Агенција

Трамп го одложува самитот на Г7

Слободен печат

Демонстрантите во Њујорк нападнаа полициски возила (ВИДЕО)

Слободен печат