Општина Кисела Вода бесплатно ќе собира кабаст отпад

Општината посочува дека го спроведува овој проект преку Секторот за месна самоуправа, со цел решавање на проблемот со неконтролираното одлагање на овој вид отпад, што е казниво со закон.

Општина Кисела Вода од понеделник започнува со проект за собирање на кабаст отпад од домовите на своите жители.

– Секој работен ден, во периодот од 08:30 до 16:30, тие можат да се јават на телефонот 072 313-331 и да дадат информација дека поседуваат кабаст отпад, по што ќе се направи договор со службите на Општината за негово бесплатно подигнување од пријавената локација, се наведува во соопштението на Општина Кисела Вода.

Општината посочува дека го спроведува овој проект преку Секторот за месна самоуправа, со цел решавање на проблемот со неконтролираното одлагање на овој вид отпад, што е казниво со закон.

– Потсетуваме дека собирањето на кабастиот отпад има директно влијание во зачувувањето на урбаната животна средина од аспект на санитарно и еколошко значење. Од тука, во периодот што следи, инспекциската служба ќе работи засилено на пронаоѓање и санкционирање на лицата кои евентуално нема да ги користат услугите на Општината и повторно отпадот ќе го одлагаат на јавни површини, се потенцира во соопштението.

Прочитајте и...  Хрватска ги отвора границите за 10 земји, Македонија не е меѓу нив

Прочитај повеќе

Тачи како доказ за бизнисот со дрога на „Курти и неговата група” го даде ова ВИДЕО

МИА Агенција

Шекеринска: Армијата беспрекорно ги извршува задачите во справувањето со пандемијата, затоа е НАТО Армија

Слободен печат

Си-Ен-Ен: Разорен биланс од пандемијата во САД

Слободен печат

Советот за безбедност в сабота ќе одлучува за вонредната состојба

Слободен печат

Реструктурирања во „Нисан мотор“, се затвора фабриката во Барселона

Слободен печат

Над 130 лица во Штип ставени во изолација по контактите со заразените текстилни работнички

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СЗО: Кризата да не ги присили владите да ги намалат јавните трошоци за здравството

Слободен печат

Грција ќе одвои 115 милиони евра за помош на авиопревозниците

Слободен печат

Џонсон денеска ќе ги претстави чекорите за олеснување на мерките против пандемијата

Слободен печат

Хрватска ги отвора границите за 10 земји, Македонија не е меѓу нив

Слободен печат

Австрија ги штити домашните компании: Наскоро закон за заштита нафирмите од странско преземање

Слободен печат

Општина Карпош ќе им додели по 10.000 денари на полуматурантите – првенци на генерација

Слободен печат