Општина Карпош ќе презема мерки за намалување на загадувањето на воздухот

Советот на Општина Карпош на денешната седница со усвојување на одлуките за одобрување на финансиски средства на проекти од областа за заштита на животната средина, природата и енергетската ефикасност, презема мерки за намалување на загадувањето и подобрување на амбиенталниот воздух.

Како што соопшти општина Карпош, се одобриле и финансиски средства на Организацијата на жени на Град Скопје за проектот „Превенција на врсничко насилство во основните училишта на територијата на Општина Карпош”, како и финансиска поддршка на Здружение за меѓукултурна соработка „Отворена забава за сите” – Скопје за проектот „Спорт за сите”. Со одлука на Советот, македонскиот актер Никола Ристановски е прогласен за заслужен граѓанин на Општина Карпош за 2019 година.

Прочитајте и...  Четворица новозаразени со коронавирус во Кичево и тројца излекувани

Советниците се согласиле и за одобрување на средства на лицата со попреченост од подрачјето на општина Карпош по повод 3 декември – Денот на лицата со попреченост.

Локалната самоуправа времено ќе ја даде на користење без надомест еко-машината за сечење дрва и преработка во дрвен чипс на скопската Зоолошка градина, се наведува во соопштението од Општината.

Прочитај повеќе

Нов пакет мерки вредни 1,5 милијарди долари за чилеанската средна класа поради Ковид-19

Слободен печат

Франција не ја забранува целосно „Хуавеј” од 5G мрежата, но воведува ограничувања

Слободен печат

ДУИ бара само премиер, Села албанска цела да е?!

Соња Христовска Угриновска

Поради голем број новозаразени со Ковид-19, одложено отворањето на Таџ Махал

Слободен печат

Хјустон и Остин бараат дозвола да наредат луѓето да останат дома поради Ковид-19

Слободен печат

Научници бараат од СЗО да ги промени препораките поради докази за воздушна трансмисија на Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Иранските власти тврдат дека изградиле подземни ракетни градови

Слободен печат

Заев порача дека заврши времето на груевизмот и национализмот, за Мицкоски овие избори се за обелување на образот на нашите предци

Слободен печат

Во континуитет висок број починати и новозаразени од Ковид-19 во земјава

Слободен печат

Променливо облачно со сончеви периоди, попладне нестабилно со појава на град

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Научници бараат од СЗО да ги смени препораките: Коронавирусот се пренесува и преку воздух

Слободен печат