Општина Карпош ќе набави нова механизација

Општина Карпош доби неповратни 75.000 евра од Светска банка како „грант за успешност” на претходно реализираниот заем за реконструкција на повеќе улици и изградба на атмосферска канализација.

Од општината соопштија дека станува збор за грант кој изнесува 10 отсто од вкупно искористениот заем. Неповратните средства општината ќе ги искористи за набавка на две цистерни за миење на улиците низ Карпош, еден кипер со плуг за расчистување на снегот и мразот во зимски услови и со распрскувач на сол, како и една машина за чистење на плоштадите и платоата низ територијата на локалната самоуправа, односно рачен вшмукувач на лисја и поситен отпад од јавните површини.

Одлуката за ваквиот начин на искористување на најновиот грант од Светска банка претходно ја одобрија сите советници од Советот на Општина Карпош, стои во соопштението.

Прочитајте и...  Уапсен маж кој се заканил со убиство на полскиот кандидат за претседател Рафал Трасковски

Прочитај повеќе

Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Во Шпанија нови пет смртни случаи од коронавирус

Слободен печат

Огромните расходи на Франција се мерат во милијарди евра

Слободен печат

Официјалната обдукција потврди: Џорџ Флојд починал од срцев застој, имал многу модринки и исеченици

Слободен печат

Се зачади во косовското собрание: Претседателката ги опомена пратениците да не пушат на седница

Слободен печат

Мицкоски: Има зголемување на број на новоинфицирани, а никој не сноси одговорност

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

МИА Агенција

Меркел: Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно

Слободен печат

Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Слободен печат

Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Слободен печат

Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Слободен печат

Куомо до демонстрантите: Тестирајте се на коронавирус, тоа е граѓанска должност

Слободен печат