Општина Гази Баба награди 11 првенци на генерацијата со по 3000 денари

Фото: Општина Гази Баба

Општина Гази Баба им додели признание и 3000 денари на 11 првенци на генерацијата од општинските основни училишта на својата територија, кои годинава го завршуваат основното образование.

Општина Гази Баба е единствената општина во Република Македонија која на учениците што се прогласени за ученик на генерација им доделува парична награда од 3.000 денари и признание за постигнатиот успех. Оваа активност се воведе со моето доаѓање за градоначалник на општина Гази Баба бидејќи наша должност е да го почитуваме и наградуваме успехот на најдобрите ученици, а со тоа да бидеме мотивација за сите други – напиша на Фејсбук градоначалникот Бобан Стефковски, кој вчера имаше средба со наградените полуматуранти.

Сепак, оваа општина и покрај тврдењето на Стефковски, не е единствената што се погрижи да ги награди најдобрите ученици на генерацијата.

На 11 првенци на генерација во училиштата во општина Бутел на три наставни јазици македонски, албански и турски, деновиве им беа доделени парични ваучери во вредност од 12.000 денари.

Општина Центар уште минатиот месец додели награди и пофалници на 8 првенци на генерацијата и на најдобрите 13 наставници и стручни соработници во образовниот процес во општинските основни училишта за тековната учебна година. Најдобрите ученици-полуматуранти се наградени со паричен износ од 15.000 денари, а најдобрите одделенски и предметни наставници и стручни соработници со износ од 30.000 денари, согласно Програмата за образование за 2024 година. Наградата им беше доделена по повод обележување на Денот на словенските просветители Свети Кирил и Методиј.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот