Општина Дебар: Последиците од Ковид-19 ќе се зголемуваат со застрашувачки тренд

Секојдневно во Општата болница во Дебар се јавуват лица со сомнителни знаци и со симптоми на Ковид-19, кои после тестирањето се потврдува дека се позитивни. Последиците од Ковид-19 ќе се зголемуваат со застрашувачки тренд, предупредуваат од општината на нивната ФБ страница.

Посочуваат дека сето тоа е последица на непобитниот факт дека повеќето граѓани не се внимателни и не се придржуваат кон индивидуалните заштитни мерки (маски, дистанца, дезинфекција), особено во затворени простории. Во исто време од општината апелираат строго да се почитуваат мерките и препораките на надлежните.

– Граѓани на општина Дебар внимавајте на себе и вашите семејства, вирусот е опасен, тој не е видлив со голо око, но сериозно влијае на нашето здравје. Заштитата од Ковид-19, е во нашите раце, стои во апелот на општина Дебар.

Прочитајте и...  Во Багдад турски дрон гаѓал ирачко возило, убиени три лица

Во Дебар со денеска потврдениот еден нов случај, вкупната бројка се зголеми на 103 лица. Битката со опасниот непријател ја добиле 48, ја изгубиле четворица, додека активни на болеста е 51 лице, од кои седум се хоспитализирани во ГОБ „8 Септември” во Скопје.

Прочитај повеќе

Словачка се соочува со втор бран на коронавирусот

Слободен печат

Џасинда Ардерн: Понатамошно ширење на Ковид-19 ќе влијае на одлуката за избори

МИА Агенција

Повторно има интернет во Минск, приведени над 2.000 лица во протестите по претседателските избори

МИА Агенција

ДИЖС: Нема забележано појава на истекување црвена отпадна вода во реката Вардар

МИА Агенција

Комисијата за заразни болести ќе одлучува дали да се воведе PCR тест за патниците од соседството кои транзитираат низ државава

МИА Агенција

Бутан првпат прогласи сеопшт карантин поради едно заразено лице од Ковид-19

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Словенечкиот гудачки квартет „Дисонанс” денеска на програмата на „Охридско лето”

МИА Агенција

Рекорден број смртни случаи во Австралија за 24 часа

МИА Агенција

Различни ставови како да почне наставата 

МИА Агенција

Бајден ја одбра за свој кандидат за потпретседател сенаторката Камала Харис

МИА Агенција

Бројот на новозаболени од Ковид-19 дневно се уште трицифрен

МИА Агенција

На тема образование не смее да има импровизации и изговори, во фокусот на реформите интернетот и дигитализацијата

МИА Агенција