8 C
Скопје

Општина Аеродром за секое новороденче ќе исплаќа по 8.000 денари

Формуларот може да се добие во Архивата на Општината или да се симне од веб-страницата на Општина Аеродром.

Општина Аеродром од оваа година ќе исплаќа по 8.000 денари за секое новороденче. Субвенцијата за секое новороденче досега изнесуваше 5.000 денари, информираат од Општината.

-Во буџетот за 2020 година предвидовме зголемување на поддршката за нороворенчињата, со цел да ги олесниме трошоците на граѓаните и на тој начин да создадеме подобра иднина за сите”, вели градоначалникот Златко Марин.

Потребните документи за аплицирање се наведени во Барањето за доделување еднократна парична помош на семејствата со новороденче родено во 2020 година на подрачјето на Општина Аеродром.

Формуларот може да се добие во Архивата на Општината или да се симне од веб-страницата на Општина Аеродром.

Прочитајте и...  Николовски: После 19 години се создадени нормативни услови да се реализира попис

Поврзани вести

Скопје ќе добие нов зелен простор во близина на МНТ

Слободен печат

Надминат прагот на ПМ 10 во Битола, Кавадарци и Куманово

Слободен печат

На грчкиот остров Закинтос пронајдени 800 килограми експлозивен материјал

Слободен печат

Командант на муџахединска единица во Босна осуден на 10 години затвор за масакр врз српски цивили и војници

Слободен печат

Османи со државниот врв на Црна Гора: Блиските и партнерски односи да поттикнат и плодна економска соработка

Слободен печат

ВИДЕО: Голем пожар во компанија за матични клетки во Индија

Слободен печат

Остави Коментар