-5 C
Скопје

Опозицијата го обвини Рама дека го „дави“ народот во долгови

Албанија вчера преку еврообрзница се задолжи со 650 милиони евра, со каматна стапка од 3,625 проценти и рок на отплата седум години.

Потпретседател на третата по големина политичка партија во Албанија, Социјалиситичкото движење за интеграција, Петрит Васили, го обвини рама дека откако е на власт го зголемил долгот на земјата за 1.300 проценти.

Васили на „Фесбук“ напиша дека Рама дошол на власт во 2013 година, кога земјата имала долг во износ од само 500 милиони евра, додека „денес тој долг е повисок за тринаесетпати”.

– Еди Рама ги умира Албанци во долгови, ги зголеми за 1.300 отсто. Пет милијарди јавно приватно партнерство + 1 милијарда за земјотресот + 650 милиони еврообврзница = 6 милијарди 650 милиони долг . Кога дојде на власт во 2013 година, долгот беше само 500 милиони евра, напиша Васили.

Според него, по седум години на власт, Еди Рама го зголеми долгот тринаесетпати или 1300 проценти.

Прочитајте и...  Змиски отров можен лек против Ковид-19

Албанија вчера преку еврообрзница се задолжи со 650 милиони евра, со каматна стапка од 3,625 проценти и рок на отплата седум години.

 

Поврзани вести

Петти ден по ред во Бразил над 1.000 умрени дневно од ковид-19

МИА Агенција

Бројот на жртви од земјотресот во Индонезија се зголеми на 56

МИА Агенција

Во Јакутија повторно измерени -47 степени Целзиусови

МИА Агенција

Си-Ен-Ен: Бајден на првиот работен ден ќе смени серија лоши или неостварливи одлуки на администрацијата на Трамп

МИА Агенција

Шпанската крајбрежна стража кај Канарските острови спасила 34 мигранти, едно дете настрадало

МИА Агенција

Минусни температури во цела држава, на Попова Шапка -16 степени

МИА Агенција

Остави Коментар