Опасното пријателство на Путин и Ким

Ким и Путин фото EPA-EFE/

Со месеци, руските набљудувачи шпекулираат дека претседателот Владимир Путин ќе се упати кон Северна Кореја. Откако минатата година големиот брз воз на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун се движеше низ рускиот Далечен Исток, севернокорејскиот лидер го покани Путин да го посети во блиска иднина. Таа покана беше уредно прифатена.

Но, оваа долгоочекувана посета сега се вели дека може да се случи во било кое време. Јужнокорејски извори сугерираат дека тоа би можело да биде уште денес, а некои сателитски снимки, исто така, шпионираат очигледни подготовки во Северна Кореја за некаков специјен настан. Кремљ инсистира дека тие детали ќе дојдат во догледно време, но шпекулациите сега се најгласни.

Ким Џонг Ун сега има нов најдобар пријател. Откако поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кој во неколку наврати се обиде да ги подобри односите меѓу Вашингтон и Пјонгјанг, беше поразен, се појави рускиот Владимир Путин, кој му се додворуваше на Ким за тој да испрати оружје кое многумина шпекулираат дека Русија го користи во Украина.

Двајцата лидери сега имаат „нераскинлив однос“, изјави севернокорејскиот диктатор во неодамнешната порака до неговиот руски колега. Ким два пати ја посети Русија за да се сретне со Путин од 2019 година, а сега се очекува Путин наскоро да ја оствари својата прва посета на Пјонгјанг од 2000 година, годината кога стана претседател.

Пријателството процвета благодарение на геополитичките промени. Ким се оддалечи од разговорите со САД по неуспешниот самит во Ханој и почна да прави нови чекори кон Русија. Одговорот беше млак – сè додека не се случи целосната руска инвазија врз Украина и моментот кога на Русија ѝ затреба муниција, една од ретките работи што режимот на Ким ги има во изобилство.

Лидерите Ким и Путин договорија испораки на оружје и муниција – Фотографија ЕПА

Заедничка корист

Северна Кореја игра корисна улога во пошироката конфронтација на Русија со Западот, помагајќи да се комплицира американската стратегија во Азија и да се поткопаат мултилатералните институции. Во март Русија стави вето на резолуцијата на Обединетите нации за продолжување на мандатот на Експертскиот панел, главното меѓународно тело за следење на санкциите кон Северна Кореја. Со соработката со Северна Кореја, Русија, исто така, има за цел да ја одврати Јужна Кореја, голем производител на оружје и американски сојузник, од обезбедување директна помош за Украина.

За Северна Кореја, Русија се покажа како „божји дар“ во време на потреба. Ким беше особено изолиран на меѓународната сцена, но и на домашно ниво по дебаклот во Ханој. Ниту годините под санкции, ниту ковид-пандемијата не му помогнаа. Единствено трговијата со Русија помогна да се стабилизира економијата, додека самитот со Путин го разубави имиџот на Ким. Делегациите кои работат на земјоделството, културата, безбедноста и технологијата се префрлија меѓу двете земји во последниве месеци. Руските туристи станаа првите странци кои ја посетија Северна Кореја по пандемијата, а туристичките агенции во Владивосток сега ги рекламираат летните патувања во Северна Кореја.

Обновениот афинитет поттикна разговори во Вашингтон за нова оска на злото меѓу Русија, Кина и Северна Кореја. И Кина и Советскиот Сојуз се усогласија со Северна Кореја за време на Корејската војна, а некои сега се загрижени дека нивната заедничка поддршка повторно би можела да ја поттикне севернокорејската агресија. Тие стравови досега се покажаа претерани, но во најмала рака, со двајца активни големи поддржувачи, Северна Кореја има мал поттик да соработува со САД.

Кога и да се сретнат Ким и Путин, муницијата ќе биде меѓу клучните теми на разговор. Американските власти тврдат дека Северна Кореја испорачала околу 11.000 контејнери полни со оружје во Русија од септември, кога Ким го посети Путин во Владивосток. Стоката вклучува артилериски гранати, како и балистички ракети од класата Хвасонг-11, кои се поврзани со десетици смртни случаи низ Украина. Голем дел од материјалот е со сомнителен квалитет, но сепак ѝ помогна на Русија да купи време за да го зголеми сопственото производство, вели висок украински функционер.

Путин и Ким / Фото EPA-EFE/VLADIMIR SMIRNOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

Никој не знае што доби Пјонгјанг

Она што Русија го даде за возврат е предмет на многу шпекулации. Владата на Јужна Кореја верува дека најмалку 9.000 контејнери биле испратени од Русија во Северна Кореја од септември минатата година. Списокот на желби на Северна Кореја веројатно вклучува дизајни на нуклеарно оружје, возила за повторно влегување за интерконтинентални балистички ракети, како и технологија поврзана со сателити, подморници и хиперсонично оружје. Русија, исто така, може да обезбеди помалку блескава, но сепак важна поддршка за конвенционалните сили на Северна Кореја, како што се резервни делови за авиони или бродови и помодерна воздушна одбрана.

Јужнокорејските власти тврдат дека Русија допрва треба да пренесе чувствителна воена технологија поврзана со балистички ракети или нуклеарно оружје. Една област на понепосредна загриженост е вселенската технологија. Неодамнешниот неуспешен обид за лансирање на севернокорејски сателит можеби користел варијанта на мотор што се користи во рускиот систем Ангара, кој Русија го има на космодромот кој Ким го посети минатата есен. Засега храната и горивото веројатно го сочинуваат најголемиот дел од трговијата. Путин, исто така, му подари на Ким луксузна лимузина од руско производство.

Сепак, таквата навидум наклонетост ги побива вистинските граници на нивното пријателство.

– Новата руска љубов со Северна Кореја е плитка и вештачка, тврди Андреј Ланков, руски експерт за Северна Кореја со седиште на Универзитетот Кукмин во Сеул.

Поверојатно е Путин да ја искористи заканата од трансфер на технологија за да ја ограничи јужнокорејската поддршка за Украина, отколку всушност да го направи тоа. Јужна Кореја, пак, може да се закани со поголема поддршка за Украина за да ги спроведе нејзините црвени линии во однос на поддршката за Северна Кореја.

– Иако Русија можеби сака да ги поткопа меѓународните санкции, тоа не значи дека ќе брза да ѝ помогне на Северна Кореја да го прошири својот нуклеарен арсенал. Русија има доволно моќ да го извлече она што ѝ треба без да се откаже од својата најчувствителна технологија. Досега, Северна Кореја не е задоволна од обемот и длабочината на воената соработка со Русија, вели поранешен јужнокорејски функционер.

Како што се зголемува производството на оружје во Русија, нејзината потреба за севернокорејски гранати може да опадне. И иако партнерството веројатно ќе трае сè додека трае и војната во Украина, тоа веројатно нема да издржи по евентуалниот крај на конфликтот.

Кина го има последниот збор

На долг рок, Јужна Кореја е поатрактивен економски партнер, тоа беше петта по големина извозна дестинација на Русија пред војната. Се чини дека Русија сака да ја задржи вратата отворена. Рускиот амбасадор во Јужна Кореја неодамна рече дека очекува Јужна Кореја да биде „прва меѓу непријателските земји што ќе се врати во редот на пријателските земји“. За руските елити, Северна Кореја останува синоним за дисфункција со која малкумина би сакале да се поврзат, за разлика од економската моќ, која е Кина.

Самата Кина, исто така, може да обликува колку длабока ќе стане соработката на Русија и Северна Кореја.

– Тоа не е билатерална врска, поголемиот брат секогаш ги гледа од Пекинг, вели Фјодор Тертицки, професор од Универзитетот Кукмин.

Чувствата на Кина изгледаат измешани. Нејзините дипломати не ја спречија Русија да го поништи панелот за санкции на ОН. Но, за време на неодамнешниот самит со Јужна Кореја и Јапонија, Кина го одобри повикот за денуклеаризација на Корејскиот полуостров, предизвикувајќи укор од режимот на Ким. Примарните интереси на Кина се да ја одржи Северна Кореја како стабилна тампон-држава меѓу неа и Јужна Кореја, сојузничка на САД, како и да го задржи влијанието врз Пјонгјанг. Поблиските воени врски меѓу Русија и Северна Кореја би можеле да ги загрозат овие цели.

Владимир Путин и Си Џинпинг во Пекинг / Фото EPA-EFE/SERGEY GUNEEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

Кина, исто така, се чини дека сака да го избегне изгледот дека трите земји припаѓаат на еден блок.

– Кина сака да биде глобален лидер, а не никаквец, вели Ли Санг-Хјун од Институтот Сејонг, невладина организација од Сеул.

Путин, наводно, сакал да отпатува за Пјонгјанг порано, веднаш по посетата на Пекинг минатиот месец, но Кина му предложила да почека. Сликата што се појавува е помалку уредна авторитарна оска, а повеќе неуреден љубовен триаголник.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот