Опасно мириса на војна: Американски војници испратени во Европа, а ако Русија ги оствари своите закани, тоа ќе биде голема војна со тешки последици за целиот свет

Путин Бајден Украина Русија
Владимир Путин, Џо Бајден / Колаж: Слободен печат. - Иван Самарџиев

Дека ситуацијата во Источна Европа е драматично комплицирана, додека многумина очекуваат руска интервенција во Украина покажува и последната одлука на американскиот претседател Џо Бајден да испрати неколку илјади војници, воени бродови и авиони на Балтикот и во Источна Европа. Иако Бајден постојано повторуваше дека Америка нема да се меша доколку дојде до руски напад врз Украина, сега е јасно дека тоа нема да биде случај, пишува Глас Истре.

Откако американскиот дипломатски персонал во Украина доби наредба да ја напушти таа земја, а останаа само оние кои се неопходни за водење дипломатски работи, слично предупредување да заминат добија и сите други американски државјани кои се во таа земја. Потоа и Велика Британија одлучи да го повлече својот дипломатски персонал и ги посоветува Британците итно да ја напуштат Украина.

Сè поопасно мириса на војна и конфликт, а последната одлука на Бајден да испрати американски војници во регионот укажува на необичен пресврт. Вашингтон сметаше дека е подобро да не се провоцира Путин, но како што реториката на рускиот претседател стануваше поостра, преку ноќ беше донесена одлука за испраќање американски војници во Европа.

Сè беше договорено изминатиот викенд во Кемп Дејвид, каде се сретнаа високи претставници на Пентагон и му го претставија својот план на претседателот. Постојат неколку сценарија, а според едно од нив, меѓу 1.000 и 5.000 војници треба итно да заминат во Европа, но нивниот број може значително да се зголеми во најкус можен рок. Некои тврдат дека може да достигне и 50.000. Сигурно е само дека Бајден одлучил да испрати војници, а деталите ќе се знаат неделава. Иако, се разбира, Олимпијадата во Пекинг нема никаква врска со евентуална интервенција, многумина сметаат дека игрите сепак ќе ја одложат воената операција. Сепак, ова е само претпоставка, па на Бајден му се брза што побрзо да ги однесе војниците во источноевропските земји, каде што ќе бидат распоредени.

Се буди и НАТО, бидејќи воената алијанса е свесна дека ова е последна можност да се зачува единството на оние кои се членки. Нов срам, како оној во Авганистан, би бил пораз за НАТО, а европските воени сили остануваат само планови на хартија. Украина е нова можност за НАТО да покаже сила и авторитет, како што сигурно знае и Путин, кој продолжува да ги концентрира своите воени сили околу Украина.

Дека се подготвува нешто опасно укажува и евакуацијата на Американците од Украина. Сега е објавено дека американски војници доаѓаат во Романија и Полска. Разговорите меѓу двајцата високи функционери, Ентони Блинкен и Сергеј Лавров, пропаднаа, а дипломатијата има сè помалку шанси за успех. Русите сè повеќе ги трупаат своите војници и во Белорусија, што е опасен пристап кон НАТО. Според тоа, судирите се сè поверојатни, бидејќи заканите со санкции не ја запреја Москва.

Сега само се чека конечната одлука на Џо Бајден за Пентагон да започне со акција. Дел од војниците би дошле директно од Америка, а дел би биле распоредени од Европа. Тоа значи дека ќе се натрупа софистицирано оружје, но Пентагон не открива што би можело да се доведе во непосредна близина на Украина. Се најавуваат и заеднички вежби на воените сили на Романија, Бугарија и балтичките земји, бидејќи на крајот, ако падне Украина, сите се загрозени.

Американските медиуми наведуваат дека во моментов во Полска има 4.000 американски војници и 1.000 војници на НАТО. Во балтичките држави има 4.000 американски војници, а постојано се користи нова технологија за електронско прислушување. Американците ги слушаат разговорите на руските офицери, а секако и обратно. Најмногу се стравува од можноста Русија да одлучи да постави нуклеарно оружје околу границите на Украина. Имаше некои индиции, бидејќи Москва упорно тврди дека НАТО и се заканува и дека треба да се направи сè за да се зачуваат руските воени интереси во тој дел од светот.

И Американците и руските шпиони се веќе стационирани во самата Украина. Има речиси 150 воени експерти од Америка, пристигнува поголемо количество оружје, има и специјалци, а медиумите пишуваат дека станува збор за „зелени беретки” и припадници на Националната гарда од Флорида. Во Киев има и воени експерти од други земји, Британци, Полјаци, Канаѓани. Многумина од нив досега учествувале во обуката на украинските војници, а останува прашањето дали ќе останат во Украина доколку Русите нападнат. Се подготвува и НАТО, па бродовите и авионите во земјите кои припаѓаат на таа воена алијанса се во состојба на готовност.

Се подготвуваат и Русите, кои постојано имаат воени вежби, кои се шират не само на тој простор, туку и многу подалеку. Москва тврди дека ќе направи се за да ги заштити руските воени интереси во светските мориња.

– НАТО ќе продолжи да ги презема сите неопходни мерки за заштита и одбрана на сите сојузници, вклучително и зајакнување на источниот дел на Алијансата. Секогаш ќе одговориме на секое влошување на нашата безбедносна средина, вклучително и зајакнување на нашата колективна одбрана, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Тоа не е утеха за самата Украина, бидејќи не е членка на НАТО. Но, за Русите тоа сепак беше „црвенa крпа”, па високи воени функционери веднаш ги протолкуваа зборовите на генералниот секретар како нова закана од НАТО.

– Тие зборуваат само со јазикот на заканите, беше кажано од Москва.

Животот не е лесен за Украинците во таква наелектризирана атмосфера. Не знаат што ги чека утре, многумина се исплашени, но и подготвени да направат сè за да спречат крвопролевање. Украинската влада не е воодушевена што Американците и Британците одлучија да се повлечат од дипломатските претставништва, па тоа беше оценето како избрзан потег. Се користи дури и конструкцијата дека се работи за прекумерна претпазливост. Украинското раководство сака со сите сили да му покаже на народот дека ништо толку страшно не се случува, за да не се создаде хаос. Внимателно се коментира дека воената закана на Москва за Украина трае со години, од 2014 година и дека „ништо не е ново”. Се повикуваат граѓаните да го зачуваат мирот, да живеат нормален живот и да има мир во државата. Паниката би им донела победа на Русите уште пред да започнат можните конфликти.

– Руската Федерација во моментов активно работи на дестабилизирање на внатрешната ситуација во Украина. Во оваа ситуација, важно е трезвено да се проценат ризиците и да се задржи смиреноста, велат во украинското МНР.

Американците, пак, ги предупредуваат своите граѓани да реагираат навреме.

– Граѓаните на САД во Украина треба да бидат свесни дека руската воена акција каде било во Украина сериозно ќе влијае на способноста на американската амбасада да обезбедува конзуларни услуги, вклучително и помош на американските граѓани при напуштање на Украина, предупредува САД, а искуството покажува дека Стејт департментот бил секогаш во право кога проценуваат каде може да настане закана за нивните граѓани.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски смета дека најзагрозени се местата каде населението зборува руски. Па така го споменува Харков, кој има милион жители и може да биде цел на окупацијата.

– Тоа би бил почеток на голема војна, според шефот на украинската држава, додека се проценува дека во близина на Украина веќе има 127.000 руски војници.

Ако ги прелистате украинските медиуми, впечатокот е поинаков. Тие што се под влијание на Москва не укажуваат на тоа дека нешто се подготвува. Таму се вообичаените вести дека сосед спасил сосед од грабеж затоа што избркал група хулигани и дека уметничките лизгачи се подготвуваат за патување во Пекинг. Короната се уште е високо на насловните страници на украинските весници, а во медиумите објавени во Киев високо е поставена веста дека Европската унија се противи на евакуација на дипломатите бидејќи смета дека нема причина за тоа. Има многу вести кои укажуваат на „проблеми со Москва”, но тие не се поставени на таков начин што да остават впечаток дека руските војници утре ќе маршираат кон Украина. Речиси со насладување беше објавена информацијата дека Москва привремено суспендирала некои програми наменети за Крим, па се наведува дека не се одвивало сè така мазно во спроведувањето на руските ветувања дека животот на Крим ќе биде бајка.

А во Украина одамна нема бајки. Ако навистина има војна, тоа би бил конфликт чии последици би се чувствувале во Европа, но и светот, долго време. Којзнае што ќе се случи ако Русите ја остварат заканата и влезат во Украина. Во однос на тоа, хаосот на Балканот не е ништо. Украина би бил првиот чин на нови воени конфликти во Европа, какви што немало од крајот на Втората светска војна.

Видео на денот