ОПАСНО ИЛИ НЕ? Зошто ви поцрвенуваат очите од водата во базените?

Базените се одлични за луѓето да се рекреираат, но многумина велат дека по капење во базен, чувствуваат сувост на очите проследена со црвенило.

Според американскиот Центар за превенција од заболувања, причината за тоа е што базените не се истечни и во нив и покрај редовното одржување, се задржуваат честици нечистотија и траги од урина. Во комбинација со хлорот, ако оваа вода ги допре очите, доаѓа до црвенило.

Покрај иритација на очите, постои ризик и за сушење на кожата и затнување на носот. Треба да бидете претпазливи и да не голтате од оваа вода, а избегнувајте базени доколку имате незарасната рана каде и да е на телото.

Прочитајте и...  Сања Барби: Јас сум на врвот, десет празни места, па Елена Велевска и Сузана Гавазова! (ФОТО)

Прочитај повеќе

Пред да стане позната познатата водителка малтретирала 11-годишно дете: Ми велеше дека сум ужасен и дебел!

Васко Спасоски

Не се залажувајте повеќе – преземете нешто: 10 знаци кои јасно покажуваат дека не сте среќни во бракот

Слободен печат

Мишел Фајфер на 62 години воодушеви со деколте и лице без шминка: Еднаш убава, засекогаш убава! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ќе ве засити, а нема да ви го надуе стомакот: Летна салата со ориз

Слободен печат

Клои Кардашијан со оваа фотка ги шокираше фановите, сега е откриено како навистина изгледа! (ФОТО)

Васко Спасоски

Телото умее да ви сигнализира ако сте претерале со внесување месо

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Луѓето кои ја преболеле короната имуни се три месеци!

Васко Спасоски

Кралот на тортите: Бели ледени коцки – рецепт!

Васко Спасоски

Секој ден во различни бикини: Вчера Анастасија Ражнатовиќ носеше танга, а денеска… (ФОТО)

Васко Спасоски

Повеќето жени не се подготвени: Симптоми што укажуваат на почеток на менопаузата

Слободен печат

Не чудете се ако оваа година полесно изгорите на сонце

Слободен печат

Љубов, кариера и здравје: Дневен хороскоп за 15-ти август!

Васко Спасоски