ОПАСНО ИЛИ НЕ? Зошто ви поцрвенуваат очите од водата во базените? - Слободен печат

ОПАСНО ИЛИ НЕ? Зошто ви поцрвенуваат очите од водата во базените?

Базените се одлични за луѓето да се рекреираат, но многумина велат дека по капење во базен, чувствуваат сувост на очите проследена со црвенило.

Според американскиот Центар за превенција од заболувања, причината за тоа е што базените не се истечни и во нив и покрај редовното одржување, се задржуваат честици нечистотија и траги од урина. Во комбинација со хлорот, ако оваа вода ги допре очите, доаѓа до црвенило.

Покрај иритација на очите, постои ризик и за сушење на кожата и затнување на носот. Треба да бидете претпазливи и да не голтате од оваа вода, а избегнувајте базени доколку имате незарасната рана каде и да е на телото.

Прочитај повеќе

ПМС: Од каде таа потреба за толку озборување?

Јасмина Кантарџиева Димков

Хороскоп за 20 јануари – Прочитајте што ве очекува овој понеделник!

Слободен печат

Хари: Меган и јас се упатуваме кон непознато, но навистина немавме друг избор

Слободен печат

Виц на денот: Храброст

Слободен печат

Со женска рака: Поезија од Снежана Стојчевска

Слободен печат

Вашиот адолесцент и сексот: Теми за кои мора отворено да зборувате

Слободен печат

Остави Коментар

seventeen + eighteen =

Прочитај повеќе

Без титула, но и без пари: Хари и Меган ќе живеат само од лични приходи

Слободен печат

Колку прегратки дневно му требаат на вашето детенце?

Слободен печат

5 превкусни рецепти за вашето бебенце

Слободен печат

Чорба од лук, ем вкусна ем најдобар антибиотик

Слободен печат

Почина мајката на славната пејачка Селин Дион

Најголемите диктатори, освојувале земји во кои самите биле странци (2 дел)

Слободен печат