ОПАСНО ИЛИ НЕ? Зошто ви поцрвенуваат очите од водата во базените? - Слободен печат

ОПАСНО ИЛИ НЕ? Зошто ви поцрвенуваат очите од водата во базените?

Базените се одлични за луѓето да се рекреираат, но многумина велат дека по капење во базен, чувствуваат сувост на очите проследена со црвенило.

Според американскиот Центар за превенција од заболувања, причината за тоа е што базените не се истечни и во нив и покрај редовното одржување, се задржуваат честици нечистотија и траги од урина. Во комбинација со хлорот, ако оваа вода ги допре очите, доаѓа до црвенило.

Покрај иритација на очите, постои ризик и за сушење на кожата и затнување на носот. Треба да бидете претпазливи и да не голтате од оваа вода, а избегнувајте базени доколку имате незарасната рана каде и да е на телото.

Прочитај повеќе

Микро чантичките се вратија на голема врата

Слободен печат

Дневен хороскоп за ден 19.01.2020: Овните ќе имаат поволен ден во љубовта и можна е веридба, а Бикот го гони вината.

Слободен Печат

Штулиќ: Во животот сакав само фудбал и свирење, но подобро да играв бадминтон

Слободен Печат

Хари и Меган ги изгубија кралските титули

Слободен Печат

Со женска рака: Поезија од Долорес Атанасова – Лори

Слободен печат

10 модни лекции што мора да ги знаете пред да наполните 30 години

Слободен печат

Остави Коментар

eighteen + seven =

Прочитај повеќе

Наши миленици: Буцко, синот на господин Живко

Слободен печат

Со години јадела само ориз за да се грижи за својот болен брат, но лекарите не успеале да ја спасат (ВИДЕО)

Слободен печат

Циметот во функција на слабеењето: Кога и колку да конзумираме

Слободен печат

Здрав и неодолив: Чоколаден чиа пудинг (рецепт)

Слободен печат

Зона Замфирова навистина постоела: Приказната за Евросима Кијаметовиќ (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Најголемите диктатори, освојувале земји во кои самите биле странци

Слободен печат