ОПАСНО ИЛИ НЕ? Зошто ви поцрвенуваат очите од водата во базените? – Слободен печат
ЗдравјеМагазин

ОПАСНО ИЛИ НЕ? Зошто ви поцрвенуваат очите од водата во базените?

Комбинацијата на хлор и нечистотии го прави своето...

Базените се одлични за луѓето да се рекреираат, но многумина велат дека по капење во базен, чувствуваат сувост на очите проследена со црвенило.

Според американскиот Центар за превенција од заболувања, причината за тоа е што базените не се истечни и во нив и покрај редовното одржување, се задржуваат честици нечистотија и траги од урина. Во комбинација со хлорот, ако оваа вода ги допре очите, доаѓа до црвенило.

Покрај иритација на очите, постои ризик и за сушење на кожата и затнување на носот. Треба да бидете претпазливи и да не голтате од оваа вода, а избегнувајте базени доколку имате незарасната рана каде и да е на телото.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close