ОПАСНИ ТЕТОВАЖИ: Симболи кои ги носат само оние најлошите

Тетоважите многу често се поврзуваат со криминал и лошо однесување и за жал, ова табу тешко се искоренува од колективната свесност.

За едни тетоважата е естетски додаток, за други има сентиментално значење, а се верува дека во светот на криминалците одредени симболи имаат и соодветно значење, дури и идентификациско.

Ова се најпопуларните тетоважи кои се етикетираат како опасни и наменети само за криминалци:

Солза

Солзата под десното око значи дека оној кој ја носи некогаш убил некого, а солза под левото е само помодарство.

Детелина

Детелина со три листа значи дека сте дел од криминална група од Ирска, а со четири е симбол на среќа.

Бодликава жица

Во светот на организираниот криминал ова значи дека тој што ја носи бил осуден и ја одлежал затворската казна. Наводно, секој чвор означува една година помината во затвор.

Прочитајте и...  Дива свиња на нудист му го украла лаптопот, па гол ја бркал по излетничкото место (ФОТО)

Прстен

Ако членот на криминалната група има тетовирани прстени, тоа значи дека додека отслужувал казна затвор бил моќен и авторитетен.

Пајакова мрежа

Наводно, ја носат криминалци кои биле во затвор. Колку посложена мрежа, толку потешко им било времето таму.

Три точки

Оваа тетоважа е типична за ситни криминалци, може да се каже дури и дека се извлекле од кривична одговорност.

Карти за играње

Се верува дека секоја карта од шпилот симболизира нешто криминално.

Кловн

Бразилските криминалци со тетоважа од кловн даваат до знаење дека имаат убиено полицаец.

Прочитај повеќе

Тања Савиќ очајна откако маж ѝ ги однесе децата во Австралија без нејзино знаење: Пет дена не сум ги слушнала синовите

Слободен печат

Најубавите мисли од Моника Белучи: Не треба да ги мразите луѓето кои ви завидуваат, тие признаваат дека сте подобри

Слободен печат

Дива свиња на нудист му го украла лаптопот, па гол ја бркал по излетничкото место (ФОТО)

Слободен печат

Андрија Милошевиќ не е само шегаџија: Ја покажа и својата романтична страна

Слободен печат

Коронавирус: Зошто луѓето веќе не се толку загрижени за смртните случаи и за бројот на заболени?

Слободен Печат

Ричард Гир: За мојот успех заслужна е најмоќната сила на Универзумот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Докторите ги советуваат жените да ја јадат оваа салата!

Васко Спасоски

Сајмон Кауел завршил во болница: Паднал од електричен велосипед и си го повредил грбот

Слободен печат

Кој е за чаша боза? Пијалак што го обожавале и нашите предци (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Водителката Николина Пишек доживеала хорор на Брач: Ја избркале од вилата, ја навредувале и ја ограбиле!

Слободен печат

Исчистете ги дишните патишта со чај од оригано

Слободен печат

На Кејти Пери ѝ се смачи бременоста: Орландо Блум сподели урнебесно видео од нејзиниот танц

Слободен печат