Опасната маршрута не претставува проблем за мигрантите кои се желни за подобар живот

Брод што превезувал меѓу 150 и 180 мигранти денеска бил пресретнат од Крајбрежната стража на Мавританија, соопшти Агенцијата за миграции на Обединетите нации.

-Локалните власти во моментов ги идентификуваат мигрантите, изјави Лаура Лингароти, директорка на Меѓународната организација за мигранти (ИОМ) во Мавританија

Инцидентите укажуваат на раст на бројот на лица кои сакаат да го ризикуваат својот живот минувајќи низ овој опасен поморски пат од западна Африка до шпанските Канарски острови, што беше главна маршрута за оние кои бараат работа и подобар живот во Европа, додека Шпанија не ги засили контролите, пренесоа британските медиуми.

-Тоа е дел од трендот, се поголем број луѓе ја минува оваа маршрута, бидејќи патот преку централен Медитеран е запрен заради ситуацијата во Либија, изјави Лангароти.

Прочитајте и...  Без струја утре жителите на општините Сопиште, Бутел и Центар

Во средата најмалку 62 лица се удавија крај брегот на Мавританија, а околу 80 успеаја да допливаат до брегот бидејќи им потонал бродот што ги превезувал од Гамбија.

Прочитај повеќе

Бразил заинтересиран за руската вакцина, но бара повеќе информации

Слободен печат

ОН го поздрави договорот меѓу Израел и ОАЕ, Иран го оквалификува како срамен

Слободен печат

Денеска во САД 1.500 починати и над 56 илјади новозаразени со коронавирус

Слободен печат

Москва предупреди за прераспоредувањето на американските трупи во Европа

Слободен печат

Амбасадите на Белорусија во Москва и Киев под опсада: Најмалку шест лица уапсени (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп објави бизарен спот против Бајден, алудира дека е педофил (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Албанија за 10 дена – 1.714 новозаразени со Ковид-19

МИА Агенција

Помпео во Виена, правата средба закажана со Курц

Слободен печат

Синот на Хашим Тачи повреден во сообраќајна несреќа на Косово

Слободен печат

Адеми: Во училиштата каде има мал број на ученици, наставата може да се одвива со физичко присуство

Слободен печат

Припадник на ИД уапсен во Турција, имал кај него и самоубиствен елек, планирал напад на полициска станица

Слободен печат

На протестите во Етиопија убиени најмалку 17 лица, меѓу нив и деца

Слободен печат