Опаѓа бројот на заразени лица во Кичево, 28 активни случаи со ковид-19

Според податоците на Министерството за здравство во последните 24 часа, забележани се три новозаразено лице и три лица оздравени од коронавирус во Кичево, со што вкупниот број на заразени со Ковид-19 во оваа општина моментално е 294 лица, од кои 28 се активни, 252 се излекувани и 14 лица се починати.

 

– Претходниве денови бележиме мал број на заболени од Ковид-19 и тоа придонесе да се спушти бројката на активни случаи на само 28. Во нашиот град од почетокот на пандемијата се евидентирани вкупно 294 случаи на инфицирани од овој вирус, бројот на оздравени изнесува 252, додека бројот на починати е 14. Бидејќи и денеска нема никакви промени според податоците тројца новозаразени и тројца оздравени, што значи продолжува поволниот тренд, кој би сакале да продолжи и во наредниот период, со мал број на новозаболени и секако поголем број на оздравени случаи, вели д-р. Џабир Бајрами, директор на Здраствена дом и член на Кризниот штаб на општина Кичево.

Прочитајте и...  Франција воведува построги мерки во Лион и Ница за спречување на коронавирусот

Прочитај повеќе

Владата на следната седница ќе ги разгледа барањата на мајките за продолжување на породилното отсуство

Државата како гарант: Бесими најави полесен пат за фирмите до кредити кај комерцијалните банки

Слободен печат

Лани Владата потрошила околу 26 милиони денари за патувања и ресторани

Аргентинец измисли штит против коронавирус и се прошета со него, погледнете како изгледа (ВИДЕО)

Слободен печат

Добредојде за Дејвид Гeр: Новиот евроамбасадор пристигна во Македонија

Слободен печат

Заразеното дете три дена одело во градинката во Струмица, 11 дечиња ставени во изолација

Михаило Донев

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Израелците еврејската Нова година ќе ја слават во карантин

Слободен печат

Врховен суд ја потврди четиригодишната затворска казна за Јанкулоска во случајот „Тенк“

Слободен печат

ФБИ откри детали од истрагата за „Антифа”: Тоа е идеологија, а не организација

Слободен печат

Социјални последици од пандемијата: Училиштата не работат, децата жртви на принудна и присилна работа

Слободен печат

Џафери ќе чека делегација, нема да сведочи за 27 април

Лука Андреев

Пораншениот австралиски премиер објави слика од авионска карта, го хакираа за само 45 минути

Слободен печат