9.2 C
Скопје

Опаѓа бројот на невработени во Германија и покрај пандемијата

Бројот на невработени во Германија се намали за 108.000 во септември, и покрај кризата поради коронавирусот, во споредба со претходниот месец.

Овој месец 2.846 милиони Германци биле без работа, што е за 613.000 повеќе од пред една година, објави Федералната агенција за труд.

Стапката на невработеност во септември беше 6,2 проценти.

Намален е и бројот на работници со скратено работно време.

Прочитајте и...  Руски научник открива: Еве колку време после вакцинацијата е потребно да се развие имунитет

Поврзани вести

Политичарите во Шпанија се вацинирале пред приоритетните групи

Слободен печат

Во Албанија продолжува трендот на раст на новозаразени од Ковид -19

Слободен печат

Работници од Турција затекнати непријавени на објект во Скопје

Слободен печат

Членките на ЕУ на Балканот го спречуваат европското „прелевање“ во регионот

д-р Хамза Карчиќ/Анадолу

Сообраќајот по наместа влажни коловози, снег врне на Попова Шапка

Слободен печат

На протестите во Москва повредени најмалку 42 полицајци

Слободен печат

Остави Коментар