1 C
Скопје

ООН: Израелските санкции ја доведоа Палестина на работ на сиромаштвото, штетата е проценета на 17 милијарди долари

Израелската блокада на појасот Газа предводена од Хамас досега предизвика 16,7 милијарди американски долари економска штета, ја продлабочи сиромаштијата и нагло ја зголеми невработеноста, се вели во извештајот на Обединетите нации во кој Тел Авив се повикува на крај на блокадата на палестинската територија.

Според податоците на ООН, штетата од израелските воени операции е еднаква на околу шест пати повеќе од годишниот бруто домашен производ (БДП) на палестинската енклава или 107 проценти од вкупниот палестински БДП.

„Помеѓу 2007 и 2017 година, економијата на Газа порасна за 5 проценти или помалку од половина процентен поен годишно, а нејзиното учество во вкупната палестинска економија се преполови од 37 на 18 проценти, координатор на УНКТАД за помош на палестинскиот народ“, Рече Махмуд Елхафиф на прес-конференција.

Израелските мерки, во комбинација со ограничувањата наметнати од појасот Газа кон соседен Египет, со години строго го контролираат движењето на луѓе и стоки на таа палестинска територија.

Прочитајте и...  На инфективните одделенија се лекуваат 608 пациенти, слободни кревети има

„Резултатот е дека регионалната економија на Газа е доведена до работ на колапс и е изолирана од палестинската економија и остатокот од светот“, стои во извештајот.

Израел ја објаснува блокадата со обиди да се спречи Хамас, непријателот со кој се соочил во три војни досега, наводно да ги зајакне своите воени можности.

Ричард Козул-Рајт, директор на Одделот за стратегии за глобализација и развој на УНКТАД, рече дека 2 милиони Палестинци кои живеат во Газа сега се соочуваат со итна здравствена состојба поради пандемијата КОВИД-19. Но, тој додаде дека постои „претпазлив оптимизам“ дека американската администрација на новоизбраниот претседател ео Бајден може да доведе до позитивна промена на тонот во Вашингтон.

„Тоа очигледно предизвикува надеж дека може да има промени во односите меѓу Израел и Палестина“, рече тој.

Прочитајте и...  Почна реконструкција на тоалети во кумановската гимназија „Сами Фрашери"

Исто така повеќе критичари тврдат дека потегот на Израел, покрај казнувањето на околу два милиони жители на Појасот Газа, не довел до никакви промени кога станува збор за начинот на функционирање на Хамас.

„Резултатот е дека регионалната економија на Газа е доведена до работ на колапс и е изолирана од палестинската економија и остатокот од светот“, се вели во извештајот на агенцијата на ООН.

Поврзани вести

ВИДЕО I Ооо Пјетер! Спасувачите извлекоа старец затрупан под 4 метри снег

Илинка Иљоска

Повторно отворена „Јавна соба“ – групата на која се споделуваа експлицитни фотографии

Слободен печат

ВИДЕО: Експлозијата го тресе Ријад само неколку дена по друг обид за напад

Слободен печат

Општина Карпош: Направените штети многу тешко се санираат дури и по законски пат

Анета Стојковска

ВИДЕО: Во исчекување на вакцините против ковид-19, земјите од Западен Балкан го губат трпението

Илинка Иљоска

Бајден се слушна и со Столтенберг: САД остануваат посветени на колективна одбрана и на зајакнување на трансатлантската безбедност

Слободен печат

Остави Коментар