Онлајн петиција за одземање на бугарското државјанство на Македонци кои шират омраза кон Бугарија

Фејсбук-страницата „Бугари од Македонија“ неодамна објави онлајн петиција за одземање на бугарското државјанство на Македонци кои шират омраза кон Бугарија.

Ние од страницата „Бугари од Македонија“ ги повикуваме сите владини и невладини организации да се приклучат на нашата иницијатива: Повлекување на бугарското државјанство за лица кои го стекнале истото од Р.С. Македонија и денес шират омраза кон Бугарија, се вели во објавата.

Петицијата објавена на 29 јануари оваа година досега ја потпишале 186 лица.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот