ОН: Здравствениот систем на Јемен е во колапс

Јеменските власти потврдија десетици случаи на коронавирус, како и 30 смртни случаи, но ООН велат дека вистинските бројки се многу повисоки.

Повикувајќи се на извештаите на хуманитарните работници на терен, Обединетите нации денеска предупредија дека здравствениот систем на Јемен практично е во колапс, додека коронавирусот се шири низ целата земја.

На прес-конференцијата во Женева, портпаролот на Канцеларијата на ООН за координација на хуманитарните работи Јенс Лерке изјави дека ситуацијата е „крајно вознемирувачка”, пренесува Би Би Си.

Тој додаде дека хуманитарните агенции посочуваат дека, делумно поради недостиг на лична заштитна опрема за персоналот, дел од населението не е во можност да добие лекарска помош.

Јеменските власти потврдија десетици случаи на коронавирус, како и 30 смртни случаи, но ООН велат дека вистинските бројки се речиси сигурно многу повисоки.

Прочитајте и...  Спасовски: Многу брзо патувањето во регионот ќе биде регулирано во интерес на граѓаните

Прочитај повеќе

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат

„Излегувај надвор“- Жена без маска грубо избркана од маркет од купувачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Венецуела со авиони ловци ги штити петте иранските танкери

Слободен печат

Еваристе Ндајишимије избран за претседател на Бурунди

Слободен печат

Филипче: Само со придржување до мерките може постепено да се враќаме во нормала, алтернатива на тоа е строга рестрикција

Слободен печат

Италијанската полиција уапси 10 припадници на мафијата „Ндрангета“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Расте бројот на деца кои живеат во сиромаштија – ќе се зголеми на 672 милиони

Слободен печат

Кофинансирани грантови за технолошки развој за надминување на последиците од КОВИД-19

Слободен печат

Бугарите атакуваат и на српскиот јазик: Во времето кога се формирал српскиот јазик Бугарите не беа Словени

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија иако имаше ригорозни мерки не се справи со вирусот

Слободен печат

Гренел: САД подготвуваат нови санкции за Северен поток -2

МИА Агенција

Финансиска поддршка за април и мај ќе добијат филмските работници и тие што останале без работа

Слободен печат