ОН: Здравствениот систем на Јемен е во колапс

Јеменските власти потврдија десетици случаи на коронавирус, како и 30 смртни случаи, но ООН велат дека вистинските бројки се многу повисоки.

Повикувајќи се на извештаите на хуманитарните работници на терен, Обединетите нации денеска предупредија дека здравствениот систем на Јемен практично е во колапс, додека коронавирусот се шири низ целата земја.

На прес-конференцијата во Женева, портпаролот на Канцеларијата на ООН за координација на хуманитарните работи Јенс Лерке изјави дека ситуацијата е „крајно вознемирувачка”, пренесува Би Би Си.

Тој додаде дека хуманитарните агенции посочуваат дека, делумно поради недостиг на лична заштитна опрема за персоналот, дел од населението не е во можност да добие лекарска помош.

Јеменските власти потврдија десетици случаи на коронавирус, како и 30 смртни случаи, но ООН велат дека вистинските бројки се речиси сигурно многу повисоки.

Прочитајте и...  Германија со предупредување до граѓаните да не патуваат во делови од Бугарија и Романија

Прочитај повеќе

Во Грција регистрирани 203 нови случаи на Ковид-19

МИА Агенција

Хорот во Нигер: Шестмина француски туристи убиени во напад

Слободен печат

Во Македонска Каменица се намалува бројот на позитивни пациенти на Ковид-19

Слободен печат

Поплавата во Велес остави пустош: Во Превалец урнати куќи, оштетени улици и затната канализација

Слободен печат

Во Саудиска Арабија трета фаза од испитувањето на кинеската вакцина против Ковид-19

Слободен печат

Убиен тинејџер (17) и 20 повредени при пукање на собир во Вашингтон (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Албанија: Расте број на новозаразени од Ковид-19, опозицијата обвинува за епидемилошка катастрофа

Слободен печат

Во Кичево седум новозаразени и седум оздравени од коронавирус

Слободен печат

Борис Џонсон порача: Британските училишта мора да се отворат во септември

Слободен печат

Парична помош за семејството на настраданиот во невремето во Велес, потрагата запрена

Слободен печат

Во страотна автобуска несреќа во Унгарија еден загинат и 34 повредени (ФОТО)

Слободен печат

Трамп не одговора на незгодни прашања: Си замина од прес кога новинарката му го постави ова (ВИДЕО)

Слободен печат