ОН: Повеќе од 700.000 луѓе ги напуштија домовите во Сирија - Слободен печат

ОН: Повеќе од 700.000 луѓе ги напуштија домовите во Сирија

Повеќе од 700.000 луѓе ги напуштија своите домови во северозападна Сирија од декември, како резултат на  владината офанзива, насочена кон освојување на последното упориште на бунтовниците во земјата, соопштија ОН.

– Седумсто илјади жени, деца и мажи ги напуштија своите домови во северозападна Сирија, изјави Дејвид Свонсон, портпарол на Службата на ОН за координација на хуманитарна помош.

– Ова последно прибежиште ја влошува веќе тешката хуманитарна состојба на теренот во Идлиб, додаде Свонсон, осврнувајќи се на последното упориште на сириските бунтовници во деветгодишен конфликт, град близу турската граница.

Најмалку 290.000 деца се исто така се бегалци, според добротворната организација „Спасете ги децата”.

– Речиси една четвртина од населението на Идлиб е принудено да ги напуштат своите домови за само неколку недели, рече Соња Куш од организацијата, нарекувајќи ја ситуацијата во Идлиб „хуманитарна катастрофа”.

Прочитајте и...  Димoвски: Не е донесен законот за Советот на јавни обвинители, не е гласано по Бадентер

Турција оваа недела објави дека нејзината армија ќе ги нападне сириските сили на кое било место на нејзината територија ако биде убиен турски војник.

Прочитај повеќе

Спасовски: Со Република Србија заеднички сме посветени на унапредување на регионалната соработка

Слободен печат

Брисел ги поздрави одлуките на македонскиот Парламент, сега на ред е ЕУ

Слободен печат

Димовски: На СДСМ му требаше овој закон за амнестија за сè што сторија минативе години

Слободен печат

Пленковиќ: Повторно е ставено на дневен ред проширувањето на ЕУ

Слободен печат

Мишел: Ќе ја потврдиме европската перспектива на регионот

Слободен печат

Дирк Јан Коп: Гледаме простор Северна Македонија да ги започне преговорите за членство, тоа не е случај со Албанија

Слободен печат

Остави Коментар

8 − шест =

Прочитај повеќе

Рот: Донесен Законот за ЈО, сега е ред на ЕУ да испорача

Слободен печат

Митрески: Законот за Советoт на ЈО не спаѓа во група закони што се носат со двојно мнозинство

Слободен печат

Димитров: Денес е голем ден во мојот град, успеавме да го усвоиме и последниот закон кој беше услов

Слободен печат

Борел: Законот за ЈО е важен чекор за реформските процеси во Северна Македонија

Слободен печат

Џафери го потпиша решението за распишување на изборите

Слободен печат

Фон Дер Лајен: Северна Македонија и Албанија да започнат со преговори ако е можно и пред самитот на ЕУ во Загреб

Слободен печат