ОН: Повеќе од 700.000 луѓе ги напуштија домовите во Сирија

Повеќе од 700.000 луѓе ги напуштија своите домови во северозападна Сирија од декември, како резултат на  владината офанзива, насочена кон освојување на последното упориште на бунтовниците во земјата, соопштија ОН.

– Седумсто илјади жени, деца и мажи ги напуштија своите домови во северозападна Сирија, изјави Дејвид Свонсон, портпарол на Службата на ОН за координација на хуманитарна помош.

– Ова последно прибежиште ја влошува веќе тешката хуманитарна состојба на теренот во Идлиб, додаде Свонсон, осврнувајќи се на последното упориште на сириските бунтовници во деветгодишен конфликт, град близу турската граница.

Најмалку 290.000 деца се исто така се бегалци, според добротворната организација „Спасете ги децата”.

– Речиси една четвртина од населението на Идлиб е принудено да ги напуштат своите домови за само неколку недели, рече Соња Куш од организацијата, нарекувајќи ја ситуацијата во Идлиб „хуманитарна катастрофа”.

Прочитајте и...  Белорусија избира претседател: До 14 часот гласале преку 65 отсто од избирачите

Турција оваа недела објави дека нејзината армија ќе ги нападне сириските сили на кое било место на нејзината територија ако биде убиен турски војник.

Прочитај повеќе

Во охридската болница: Дошол на операција право од свадба

Германскиот министер за финансии е кандидат за канцелар на следните избори

Слободен печат

Нухиу ги потпиша актите за двојазични натписи на полициските амблеми

МИА Агенција

На албанските царини годинава спречен обиди за нелегално внесување на 1,1 милион евра

Слободен печат

Нестабилно време и во наредите денови

МИА Агенција

Ердоган: Турција постигна голем напредок во развојот на вакцина против коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Цените на нафтата зајакнаа по саудискиот оптимизам за нејзина зголемена побарувачка

Слободен печат

Италијански функционери зеле помош поради кризата со Ковид-19

Слободен печат

Ахмети ги кани Гаши, Касами, Села и Тачи на средба на годишнината од Рамковниот договор

МИА Агенција

Независен синдикат на градежни работници: Универзална сала може со мала инвестиција да се санира, граѓаните да застанат во одбрана на овој објект

МИА Агенција

Зголемен водостојот на речиси сите реки

МИА Агенција

Ковачевски: Ќе предложиме формирање на Енергетски солидарен фонд за поддршка на социјално ранливите категории граѓани

МИА Агенција