ОН: Поради турската офанзива во Сирија би можеле да се раселат до 400.000 луѓе

Турската офанзива против курдските борци во североисточна Сирија веќе принуди 130.000 луѓе да ги напуштат своите домови, соопштија денеска ОН, додавајќи дека тој број може да се зголеми на 400.000.

– Сметаме дека до 400.000 луѓе ќе бидат раселени во погодените области и ќе имаат потреба од помош и заштита, рече портпаролот на ОН Јенс Лерке во Женева.

ОН во петокот соопштија дека 100.000 луѓе ги напуштиле своите домови од средата, кога почна турската воена офанзива во Сирија.

ОН, исто така, изразија загриженост за безбедноста на 113 нејзини членови и припадници на други организации кои даваат меѓународна помош во тој сектор.

Прочитајте и...  За време на нередите во САД уапсени над 7.200 луѓе

Прочитај повеќе

Волсстрит „порасна“ и покрај протестите во САД: Инвеститорите се надеваат на брзо опоравување од корона кризата

Слободен печат

Над 600 медицински сестри починаа од Ковид-19 во светот

Слободен печат

УЈП демантира дека 200 вработени се во самоизолација поради контакт со Лукаревска

Слободен печат

Расте невработеноста во во ЕУ и еврозоната

Слободен печат

Царовска апелираше на засилено присуство на инспекторите на терен во насока на почитувањето на мерките и протоколите

Слободен печат

Османи: Преговарачката рамка на ЕУ ќе биде објавена на 9 или 10 јуни

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Затворена уште една конфекција во Штип со 250 вработени

Слободен печат

До 1 јули Грција речиси целосно ќе се врати во „новата нормалност”

Слободен печат

„Рено“ успеа да се извлече од кризата: Државата му обезбеди кредит од 5 милијарди евра

Слободен печат

ЕК го класифицира Ковид-19 како „средна закана“, силни критики во Европарламентот

Слободен печат

Во секоја фирма ќе мора да има ковид-координатор

Весна Дамчевска

Османи: Вонредната состојба да се искористи за максимален фокус врз здравственото прашање, но и за комуникација меѓу партиите

МИА Агенција