4 C
Скопје

ОН: Поради пандемијата лани имало два милиона помалку бегалци

Бројот на бегалци во светот во првата половина од 2020 година е намален за два милиона луѓе поради пандемијата со Ковид-19  и затворените меѓудржавни граници, се наведува во најновиот изештај на Обединети нации. 

Авторкта на извештајот Клер Меноци изјави дека и за втората половина од 2020 година се очекуваат исти или слични резултати.

Бројот на бегалци во светот во 2020 година изнесува 281 милион луѓе, што е за 173 милиони повеќе во споредба со 2000 година.

Прочитајте и...  МОН ќе одржи средба со раководства на скопските средни стручни училишта и компании

Поврзани вести

Албанец е избран од НАСА да биде жител на планетата Марс: Има и бординг билет

И.И.

Земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина

Слободен печат

Саудиските документи осначени како строго доверлива тајна покажуваат дека атентаторите на Кашоги користеле компанија запленета од саудискиот престолонаследник

И.И.

ЕУ воведува санкции за Москва по пресудите за Навални: Процесот ќе заврши следната недела

Слободен печат

Села: Некој посилен од Заев и од Мијалков нареди негово појавување во Обвинителството

Слободен печат

Соопштение на штедачите во Еуростандард банка: Дел од оштетените велат дека јажето околу врат е единствен излез од овој грабеж

Слободен печат

Остави Коментар