20 C
Скопје

ОН: Најмалку 60 загинати во напад во судански регион Дарфур

Владините сили и сојузничката арапска милиција беа брутални против локалното население и оттогаш во напади и пресметки загинаа околу 30.000 лица, потсетува ДПА.

Над 60 лица се пријавени за загинати, а уште 60 се повредени во вооружениот напад во суданскиот регион Дарфур, соопшти Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарните работи (ОХА), јави ДПА.

Според ова тело, нападот се случи во саботата во селото Мастери, во близина на границата со Чад, и на околу 48 километри јужно од главниот град на Западен Дарфур, Ел Женеина.

„ Во Западен Дарфур и натаму има големи тензии, следејќи го брзото зголемување на бројот и зачестеноста на безбедносните инциденти во последните неколку недели”, соопшти ОХА на Твитер.

Канцеларијата на ОН во својот извештај за состојбата наведува дека нападот бил „еден од најновите сериозни безбедносни инциденти пријавени во текот на минатата недела, во кои има неколку изгорени села и куќи, ограбени маркети и продавници, како и оштетена инфраструктура”.

На 20 јули владата на Западен Дарфур воведе карантин во Ел Женеина и блискиот регион Беида, што ќе важи се до следното известување, се наведува во извештајот на канцеларијата на ОН ОН за координација на хуманитарните работи (ОХА) .

Во 2003 година, избувна конфликт во западниот регион Дарфур меѓу владата на тогашниот претседател Омар ал-Башир и дел од населението, кое бараше поголемо учество во политичкото одлучување.

Владините сили и сојузничката арапска милиција беа брутални против локалното население и оттогаш во напади и пресметки загинаа околу 30.000 лица, потсетува ДПА.

Поврзани вести

Трагедија заради селфи? 20 годишно момче од Војводина се качи на вагон, го убија 25.000 волти

Слободен печат

Русковска: Во „27 април“ нема обвинети, ниту се одговара за дело тероризам

Слободен печат

Лукашенко: Белорусија разви своја „жива“ вакцина против коронавирусот

Слободен печат

Австралија нема да ги отвори границите за странци до средината на 2022 година

Слободен печат

Важна одлука: Сите туристи кои ќе се разболат од ковид за време на престојот во Црна Гора, ќе се лекуваат на товар на државата

Слободен печат

Забрчанец: Медиумскиот фонд ќе помогне и за домашна продукција на македонски јазик, што ни е насушна потреба

Слободен печат

Остави Коментар