ОН ја потврдија својата посветеност на глобалните развојни цели до 2030 година

На самитот во Њујорк, 193 земји членки на ОН усвоија декларација со која ја потврдуваат нивната посветеност на целите за одржлив развој. Декларацијата вклучува обврска за финансирање на земјите во развој и јасна поддршка за пакет стимулации за реализација на целите од најмалку 500 милијарди долари годишно.

Седумнаесетте цели за одржлив развој, поставени во 2015 година, главно имаат за цел да го искоренат гладот ​​и екстремната сиромаштија до 2030 година. Сепак, пандемијата на коронавирусот, војната во Украина и должничката криза во сиромашните земји ја одложија нивната реализација.

Според ОН, доколку работите не се променат, 575 милиони луѓе ќе продолжат да живеат во екстремна сиромаштија, а повеќе од 600 милиони ќе бидат гладни во 2030 година.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот