ОН: Хуманитарната ситуација на југот на Украина е страшна и критична

Бегалци од Украина,

Ситуацијата во Херсон и Hиколаев, градови на југот на Украина, е „страшна и критична“, а само во Николаев речиси четвртина милион луѓе се соочуваат со недостиг на вода, струја и греење, предупредија денеска Обединетите нации.

Портпаролот на ОН Стефан Дизарик изјави дека координаторката на ОН за хуманитарна помош Денис Браун ги посетила двата града во јужна Украина во текот на викендот и поднела извештај што укажува дека луѓето кои бегаат од Херсон се упатуваат кон Миколаев, објави Си-Ен-Ен.

Во Николаев беа формирани пунктови за грење за да им помогнат на луѓето кои не можат да ги загреат своите домови, а според Дижарик, хуманитарците обезбедиле храна и генератори за да ги направат овие места функционални.

– Очекуваме дека, со поддршка на властите, во Херсон ќе можеме да ги покриеме основните потреби на оние што останаа во градот, под услов да успееме и да го одржиме нивото на помош што пристигнува во изминатите две недели. Но, состојбата со водоснабдувањето, парното и електричната енергија се уште е тешка, иако снабдувањето со електрична енергија постепено се подобрува – рече Дижарик.

Донаторите обезбедија 3,1 милијарда долари хуманитарна помош оваа година, која се дистрибуира преку ОН, но Дижарик истакна дека е важно да се продолжи со финансирањето, особено во зимските месеци.

 

Видео на денот