ОН го поздрави договорот меѓу Израел и ОАЕ, Иран го оквалификува како срамен

Иранските верски водачи сè уште не се изјаснија за договорот..

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска го поздрави договорот за нормализирање на односите меѓу Израел и Обединетите Арапски Емирати, додека Иран го оквалификува како „срамен”.

Гутереш поздравува „секоја иницијатива што може да придонесе за унапредување на мирот и безбедноста на Блискиот исток”, изјави портпаролот на ООН откако Израел и Обединетите Арапски Емирати објавија дека постигнале договор.

Историскиот договор ќе овозможи целосна нормализација на дипломатските односи меѓу двете земји, а тој беше постигнат со посредство на Соединетите американски држави и претседателот Доналд Трамп.

Иранската новинска агенција Тасним, блиска до Револуционерната гарда, оцени дека договорот меѓу Израел и ОАЕ за нормализација на односите е „срамен”:

Иранските верски водачи сè уште не се изјаснија за договорот..

Прочитајте и...  Пашинјан до Гутереш: Турција има пристрасна позиција во акциите на Азербејџан

Палестинското исламистичко движење Хамас, кое управува со Појасот Газа, оцени дека нормализацијата на односите меѓу Израел и Обединетите Арапски Емирати „не помага на палестинската борба” и дека тоа е „бланко чек” за продолжување на израелската „окупација”.

– Го отфрламе и осудуваме договорот. Тој не помага на палестинската борба и ние го сметаме за продолжение на негирањето на правата на палестинскиот народ, рече портпаролот на Хамас, Хазем Касим.

Прочитај повеќе

Замениче, ви се брза на кафе во Приштина?

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска